Poslanci zváží, zda kvůli očkování dávat lékařům údaje o lidech
Sněmovna posoudí návrh, aby kraje a obce musely zdravotníkům poskytovat osobní údaje o svých obyvatelích, pokud to lékaři potřebují kvůli povinnému očkování těchto lidí. Počítá s tím návrh dílčí novely, který předložili tři poslanci KDU-ČSL a dolní komora ho dnes pustila do další fáze projednávání. Nezkrátila však příslušné legislativní lhůty. Předloze tedy vážně hrozí, že o ní sněmovna do voleb nerozhodne, což by v praxi znamenalo totéž jako zamítnutí.
Lidovečtí autoři novely uvedli, že jejich návrh není v rozporu s právem na ochranu osobních údajů. Lékaři podle nich musí zachovávat mlčenlivost, potřebují ale vědět, kdo zákonem nařízené očkování nepodstoupil. "Například při přeočkování proti tuberkulóze je třeba obeslat všechny osoby jednoho ročníku, kterých se v daném roce přeočkování týká," uvedli poslanci v důvodové zprávě.
Proti vybraným nemocem je v České republice očkováno 97 procent dětí. Někteří rodiče očkování svých dětí odmítají například z náboženských důvodů, jiní jsou přesvědčeni o tom, že očkování je nepotřebné a jejich potomkovi může spíš uškodit.
"Žijí v domnění, že zdravý životní styl jejich dítě ochrání před nemocemi, což je ale zásadní chyba," řekl již předloni ředitel Krajské hygienické stanice v Brně Jan Mareček.
Zdroj: ČTK