Přeskočit na obsah

Postgraduální vzdělávání: úpravy žádají i dermatovenerologové

Předseda České dermatovenerologické společnosti, prof. Petr Arenberger píše pro Medical Tribune svůj názor na novou vyhlášku o postgarduálním vzdělávání. Nový systém ve svém důsledku znevýhodňuje specializované obory, u kterých se studium protáhne o několik let.

Náš obor vyjadřoval od počátečních diskuzí v červenci 2008 o společných kmenech konzistentní stanovisko, že pro dermatovenerologii je optimálním řešením samostatný kmen.

Dokumentuje to nejen naše opakovaná korespondence na Ministerstvo zdravotnictví, sdružení děkanů lékařských fakult, Českou lékařskou komoru atd, ale i naše stanoviska při zasedáních Akreditační komise pro dermatovenerologii a společných mezioborových jednáních.

Přijatelným se nám jevil konsenzuální návrh ze společných jednání jak interních, tak chirurgických oborů na půdě ministerstva z přelomu zimy a jara 2009, kdy by skutečná společná část trvala 9 prvních měsíců a byla doplněna do prvních dvou let programem, vytvořeným příslušnou akreditační komisí daného oboru.

Na posledním společném setkání v červnu 2009 jsme se ale dozvěděli, že se situace vrátila k původnímu modelu. Jak uvádíte také doc. Otakar Keller, na této schůzce sice proběhlo hlasování, ale nebylo nám nic platné, že nás několik postižených oborů bylo proti, protože cca 3/4 účastníků bylo z oborů, kde se budou naši školenci první 2 roky vyskytovat.

Myslím si, že určitou aktualitou je dopis předsedy České lékařské společnosti, prof. Blahoše adresovaný vedením jednotlivých odborných společností, ve kterém naznačuje, že by se mohlo uvažovat o přesunu společné praktické části (obdobně, jak je tomu například v sousedním Německu) do posledního ročníku studia medicíny a po promoci by se po tomto praktickém všeobecném období mohlo pokračovat již v konkrétním specializačním růstu.

Takový model by byl pro náš obor optimální a neredukoval by délku dermatovenerologické přípravy. Změnit ale strukturu pregraduálního studia může trvat minimálně 6, reálně 8 až 10 let.

Minulý pátek jsem ale společně s vedoucím katedry dermatovenerologie IPVZ doručil další z dopisů k této problematice na MZd s našimi nejnovějšími návrhy, jak v rámci platné vyhlášky poskytnout mladým lékařům nejen vzdělání v interním lékařství, ale neztratit pracovní a vzdělávací kontakt s mateřským dermatovenerologickým pracovištěm.

prof. MUDr. Petr Arenberger, www.tribune.cz

 

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené