Přeskočit na obsah

Povolání: Lékař i milovník a chovatel závodních chrtů

Když si MUDr. Jiří Martinec kupoval svého prvního psa, německou dogu, ani ve snu ho nenapadlo, že by se jednou měl či mohl věnovat chovu dostihových chrtů, dokonce se stát poradcem chovu Whippet clubu České republiky. Jeho občanské povolání je totiž náročné - MUDr. Martinec pracuje jako ortoped na poliklinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí a ambulanci střídá s operačním sálem. "Psy považuji za krásného koníčka, naše smečka je součástí mého života. A přináší mi hodně radosti a odpočinku," vysvětluje MUDr. Martinec důvod, proč setrvává už tolik let u náročného koníčka.

Spojit lékařské povolání s jakoukoli opravdovou a dlouhodobou zálibou není vůbec jednoduché. Zejména pak takovou, která představuje nekonečné hodiny péče, tréninku a starostí, obav, ale i radosti ze psů, tedy nejlepších přátel člověka. "Mým prvním psem byla německá doga, kterou jsem měl od přítele. Jednou jsme měl cestu do Kolína, kam jsem jel se svým psem k veterináři. A v podstatě náhodou jsem zjistil, že nedaleko je dostihová dráha chrtů. Šel jsem se tam podívat a to byl vlastně začátek mé prakticky celoživotní záliby a velkého koníčka, který mi dnes vyplňuje všechen volný čas," říká MUDr. Martinec. Samozřejmou součástí takové záliby je rodinné zázemí.

"Manželka je na tom stejně jako já, naše psy a závody miluje, jezdí na ně se mnou, takže podpora doma mi rozhodně nechybí," pochvaluje si lékař a chovatel v jedné osobě. Vzhledem ke svému dalšímu osudu jakožto majitele chovatelské stanice a zvířat, která jsou úspěšná na nejvyšších úrovních psího dostihového sportu, měl doktor Martinec štěstí hned na začátku své chovatelské kariéry. Získal totiž fenku, která byla velmi úspěšná a jež dala celé další kariéře MUDr. Martince jakožto chovatele a majitele dostihových chrtů ten správný motiv a náboj.

Naši psi jsou rovnoprávnými členy rodiny

"V prostředí dostihových chrtů se pohybujeme od roku 1981. Náš první vrh whippetů přišel na svět v roce 2005. V chovu se obecně snažíme o zdraví psíků, rychlost a také nezbytnou eleganci. Štěňata u nás vyrůstají v úzkém kontaktu s rodinou, zvířata, která už mají naopak svoji dostihovou kariéru za sebou, jsou domácími mazlíčky a miláčky. Jejich pozicí už není startovní pole, ale gauč," říká s úsměvem doktor Martinec a pokračuje: "Aby člověk vychoval ze psa dobrého závodníka, musí mu k tomu kromě genetické výbavy dopřát i patřičnou péči, krmivo, lásku, zkrátka leccos. Naši psi mají v závislosti na ročním období možnost výběhu na zahradě, snažíme se zkrátka udělat maximum proto, aby byla zvířata šťastná a motivovaná k závodění. S majiteli štěňat od nás jsme se všemi stále v kontaktu. Těm, kteří jsou začátečníky, poskytujeme kompletní chovatelský servis a poradenství. Štěňata od nás neodcházejí dříve než po osmi týdnech, jsou očkovaná, tetovaná, na přání nových majitelů mohou být i čipovaná a vybavená evropským pasportem, potřebným k cestám do zahraničí. Po pravdě řečeno, když má o naše mimina zájem víc lidí, upřednostňujeme ty, kteří se chtějí věnovat dostihům. Psíci jsou totiž k závodění na dráze šlechtěni, dělá jim to radost, stejně jako nám, a to ať vyhrávají, nebo nevyhrávají. Naše první fenka, velmi úspěšná Benetka, byla ze začátku na dráze zjevně rozpačitá, vracela se zpátky na start a podobně. Nakonec si to nějak všechno sedlo, z fenečky se stala skvělá závodnice, která nám dělala radost ve všech ohledech," pokračuje MUDr. Martinec.

Udělat z psíka dobrého závodníka? na to nestačí jen jeho vlohy

Pravidla pro běhání dostihových chrtů nejsou vůbec jednoduchá. Aby psík mohl vůbec získat dostihovou licenci, musí zaběhnout bez potíží a excesů aspoň jeden sólo běh a pak dva společné starty se svými psími soupeři. "Jsou to vždycky nervy, když čekáte, co z vašeho nadějného zvířátka vlastně na dráze vyroste, co dokáže, jestli zvládne naplnit vaše představy o postupu a kariéře na dostihové dráze, jestli ho to bude bavit (je to vždycky otázka, i když k tomu může mít podle rodokmene ty nejlepší předpoklady). Ne každý pes je na dostihové dráze vynikající proto, že je po vynikajících rodičích. Naše chovatelská stanice ale štěstí měla, naše zvířata jsou opravdu velmi dobrá na dráze, zároveň jsou velice přítulná v rodině, takže i po skončení kariéry přinášejí majitelům radost a chvilky relaxace.

Kdo nemá a neměl chovatelskou stanici chrtů nebo koneckonců ani jiných zvířat, jen stěží si umí představit, kolik práce, námahy a starostí takový koníček představuje.

V podstatě podle chovatelů vůbec nejde o to, zda jste chovatelem například závodních psů nebo mazlíků s průkazem původu pro potěchu budoucích majitelů. O zvířata se musíte starat pořád, prakticky ještě před jejich narozením, než vaše chovná fenka slehne k vrhu. Pak přichází vskutku perné období, zvláště když se štěňátek narodí více a chovatelé musejí udělat maximum pro jejich zdravý vývoj, potřebnou kvalitní stravu a podobně. V mnoha směrech pochopitelně majiteli pomáhají apriorní genetické dispozice zvířátka, ale podceňovat kvalitní krmení není vůbec možné.

Od kvality chovu a genetické průpravy psíků se pochopitelně odvíjí i jejich cena. Chrtí mimina z kvalitní dostihové chovatelské stáje stojí v České republice kolem dvaceti tisíc korun."

Letos začínáme v Maďarsku


Letošní první pobyt MUDr. Martinec v jemu tak blízkém a příjemném prostředí chrtí dostihové dráhy se uskutečnil první dubnovou sobotu v Kolíně, kde ovšem chovatel a lékař v jedné osobě působil jako rozhodčí závodů.

"Pokud jde o první letošní závody našich psíků, ty se uskutečnily koncem dubna, a to konkrétně v Maďarsku. Tam jsme vzali pět našich nadějných zvířat. Do Maďarska se svými psy jezdím vždy rád, protože tamější dráha je písková a mimořádně bezpečná pro zvířata," upřesňuje zahájení dostihové sezony MUDr. Martinec. 

stránka: B6
autor: sia

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené