Přeskočit na obsah

Povstal nový mecenáš české vědy

Granty jsou udělovány na základě kvalitních vědeckých projektů, přičemž vědecká odbornost je doložena publikační činností v mezinárodně respektovaných odborných časopisech. Čeští vědci s vynikajícími výsledky obdrží od nadačního fondu cenu Karla Janečka zvanou Neuron.

Zakladatel fondu Mgr. Karel Janeček, MBA, PhD (foto), tak navazuje na své dřívější mecenášské aktivity. Společnost RSJ algorithmic trading, jejímž je zakladatelem, ředitelem a předsedou představenstva, již v minulosti formou grantů podporovala univerzitní vzdělání, vědu a výzkum.

Předala např. symbolický šek na téměř 150 000 korun vzdělávacímu institutu CERGE-EI či darovala jeden milion korun Matematicko-fyzikální fakultě UK pro zajištění vědeckého grantu na podporu základního a aplikovaného výzkumu v matematice.

Nyní se Karel Janeček rozhodl založit nadační fond na podporu vědy a výzkumu, který je financován z jeho vlastních zdrojů, nikoli tedy ze zdrojů RSJ algorithmic trading. Tato ryze česká společnost sídlící v Praze je jedním z největších obchodníků na světových finančních trzích s ročním obratem v nominální hodnotě více než 2,6 biliardy (2,6 milionů miliard) korun. Její unikátnost spočívá v tom, že umí vyvíjet sofistikované matematické modely a ty implementovat do obchodovacích algoritmů.

Za obchodním úspěchem společnosti RSJ algorithmic trading stojí do velké míry vysoká odbornost a špičkové vědecké znalosti jejích zaměstnanců.

Jedním z důvodů, proč NFKJ vedle matematiky a ekonomie podporuje výzkum i v oblasti medicíny, je, že má kontakty na odborníky v dané oblasti a věří, že je a bude schopen kvalitně vyhodnocovat jednotlivé uchazeče o granty v tomto oboru. A jaká je motivace pro tyto velkorysé a v českých poměrech ne příliš časté aktivity?

"Kvalitní vzdělání je pro nás vysokou prioritou, věříme a jsme přesvědčeni, že je klíčem k ekonomické prosperitě každé společnosti. Můj osobní pohled je ten, že vzdělání a rozvoj logického myšlení umožňuje každému člověku vytvářet si vlastní úsudek, umožňuje racionálně a s nadhledem řešit situace v osobním, pracovním nebo i politickém životě a věřím, že celkově vzdělaná společnost by se mohla lépe vypořádat s různými populistickými nápady, které jsou tak typické v současném politickém marasmu," říká Karel Janeček, absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, obor matematika a teorie pravděpodobnosti. Je také absolventem Bradly University, Peoria v USA, obor finance, titul PhD získal na Carnegie Mellon University, Pittsburgh v USA.

Jen ti nejlepší posouvají svět dopředu

Slavnostní zahájení činnosti NFKJ proběhne 1. listopadu předáváním ocenění Neuron 2010, a to významným českým vědcům za celoživotní dílo z oborů matematika, medicína a ekonomie a mladým vědcům do 40 let z týchž oborů.

Za obor medicína ocenění za celoživotní dílo letos získává prof. MUDr. Jiří Bártek, CSc., Dr.h.c., cenu určenou pro vědce do 40 let v oblasti medicíny obdrží prof. MUDr. Martin Matějovič, Ph.D. Profesor Jiří Bártek patří mezi nejvýznamnější světové vědce v biologickém výzkumu buněčného cyklu u normálních a nádorových buněk. Věnuje se zejména výzkumu regulačních mechanismů dělení nádorových buněk a mechanismů vedoucích ke vzniku nádorů.

Stojí za objevem přirozených protinádorových bariér lidských buněk, tento koncept je nyní celosvětově rozvíjen a má dopad na diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění. S více než 26 000 citacemi je prof. Bártek nejcitovanějším českým vědcem v posledních dvaceti letech, jeho články se objevují i v časopisech, jako je Nature. Posledních osmnáct let žije v Dánsku, kde vede laboratoř Cell Cycle and Cancer ve výzkumném ústavu Danish Cancer Society.

Profesor Martin Matějovič se věnuje především výzkumu mechanismů a léčby sepse, tedy zánětlivé odpovědi organismu na infekci. Je spoludržitelem českého patentu vedoucího ke snížení srážlivosti krve v okruhu vlastního dialyzačního monitoru během procesu dialýzy.

Za výsledky svého výzkumu získal několik mezinárodních ocenění i stipendií. Vybudoval s kolegy první české experimentální pracoviště, které se systematicky zabývá výzkumem sepse a možnostmi náhrady a podpory životně důležitých orgánů v kritických stavech.

Pod jeho vedením získalo pracoviště značný kredit v mezinárodním kontextu, a je tak znamenitou reklamou i pro Lékařskou fakultu i fakultní nemocnici v Plzni, jež pracovišti poskytují podporu. Kromě výzkumu se již patnáct let věnuje i pedagogické činnosti, mimo jiné školil již devět doktorandů, kteří také získali významná mezinárodní ocenění.

________________________________________________________

Informace o grantech a jejich žádostech budou dostupné na webových stránkách www.nfkj.cz začátkem ledna 2011. Informace bude také zveřejněna v některém z lednových vydání Medical Tribune. NFKJ nebude bazírovat na "papírování" a formalitách, výběr bude pokud možno objektivní, s posouzením těch nejlepších odborníků.



Zdroj: Medical Tribune

Doporučené