Požadavky lékařů na mzdy stály 24 miliard
Pokud ministryně zdravotnictví Milada Emmerová vyslyší požadavky prezidenta České lékařské komory (ČLK) Davida Ratha na zvýšení mezd, zdravotním pojišťovnám bude chybět 24 miliard. Za péči budou platit s velkým zpožděním, některá zdravotnická zařízení začnou krachovat a problémy budou mít pacienti. Novinářům to dnes řekla ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřina Musílková.
"Navýšení mzdových indexů v seznamu výkonů, na které tlačí doktor Rath, by znamenalo díru každý rok 24 miliardy za všechny pojišťovny. Celkový dluh zdravotního pojištění by stoupl až na 35 miliard," varovala. Podle Musílkové by pak všechny pojišťovny platily až s tříměsíčním zpožděním. Nynější zpoždění VZP je poloviční, zaměstnanecké pojišťovny platí včas.
Průměrný plat lékaře by podle propočtů pojišťoven po změnách v seznamu výkonů stoupl z nynějších 35.000 na 85.000 korun. Průměrná mzda v Česku činila loni 18.000 korun. Stát by musel každý rok do systému dodávat asi 24 miliard, uvedla Musílková. "Přejeme lékařům, aby byli lépe ohodnoceni, ale musíme respektovat realitu," vysvětlila, proč VZP navýšení odmítá.
Podle Musílkové upozorňuje VZP dlouhodobě na to, že výdaje na péči předstihují příjmy z pojistného. V roce 1993 tvořily platby státu za děti a důchodce téměř 29 procent jejích příjmů, nyní necelých 22 procent. "Kdyby stát držel původní podíl, bylo by v systému téměř o 80 miliard více, což by pokrylo pět miliard potřebných každoročně na nové léčebné metody," uvedla.
Ceny péče stanoví ministerstvo, Emmerová má podle Musílkové jako první odvahu pustit se do stabilizace systému a odmítnout tlaky na zvyšování výdajů pojišťoven. "Paní ministryně je v těžké situaci a má naši podporu," prohlásila ředitelka.
Zdravotní pojišťovny daly v pondělí ministryni své analýzy, Emmerová poté prohlásila, že dá na jejich argumenty a nebude zatím zvyšovat příjmy lékařů ani navyšovat platby nemocnicím. Rath se proti tomu ohradil, po neděli má s ministryní jednat. Na pondělí svolal krizové jednání lékařských organizací a asociací nemocnic, kde se chce dohodnout na společném postupu k prosazení vyšších platů lékařů a vyšších příjmů nemocnic.
"Předpokládám, že paní ministryně setrvá ve svém názoru a podpoří stanovisko pojišťoven," řekl Václav Šebor z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.
Rath pojišťovnám vytýká, že vydávají zbytečně mnoho peněz za léky a zdravotnický materiál: náklady na práci lékařů od roku 1997 stagnují, zatímco platby za léky a materiál stouply o 80 procent. Musílková to odmítla. Podle ní platy lékařů ve srovnání let 2000 až 2001 stouply o 16 procent, v následujícím období o 15,4 procenta a rok poté o osm procent.
Rath tvrdí, že z vybraného pojistného mají pojišťovny dost na to, aby navýšily platby za výkony, přidaly nemocnicím a ještě jim zbylo na stabilizaci. Místo toho "si stavějí paláce" a propadají se do dluhů, takže stát musí opakovaně dodávat do systému peníze. V nejbližší době požádá Emmerová vládu o 3,8 miliardy pro VZP.
Zdroj: ČTK