PPF žaluje Zentivu
Druhý největší vlastník farmaceutické firmy chce z prodeje vytěžit maximum. Skupina PPF se snaží ještě zdramatizovat převzetí tuzemské farmaceutické společnosti Zentiva francouzským gigantem Sanofi- Aventis a vyšponovat cenu akcií ještě výš. Včera totiž podala coby minoritní akcionář žalobu u soudu v Amsterdamu.
Zde požaduje svolání valné hromady, kde by chtěla změnit složení představenstva Zentivy. Podle oficiálního prohlášení skupiny PPF za žalobou stojí ignorance současného vedení k žádostem některých akcionářů - chtějí kompletní informace o závazcích a případném převzetí společnosti francouzskou firmou Sanofi-Aventis.
Boj o víc peněz "Jde o snahu vygradovat na poslední chvíli boj o ovládnutí společnosti Zentiva. Cílem může být přimět Sanofi- Aventis k dalšímu vylepšení nabídky," myslí si analytik Karel Potměšil z makléřské společnosti Cyrrus.
Nabídka francouzského obra je platná do 20. února a současné vedení Zentivy ji doporučilo akcionářům přijmout - Sanofi nyní nabízí 1 150 korun za akcii. Nabídku už schválila Česká národní banka a podmíněně také Evropská komise.
Ta dá společnosti Sanofi-Aventis pro dobrovolný odkup akcií farmaceutické firmy Zentiva zelenou, pokud se francouzská firma zbaví 15 druhů léčiv, která pod svou značkou prodává v České republice, Slovensku, Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a také v Estonsku.
Zájem o převzetí Zentivy měla dříve právě také skupina PPF, ale svou nabídku později stáhla. Nyní se podle analytiků snaží alespoň z převzetí domácí farmaceutické jedničky vytěžit co nejvíce. Vedení Zentivy ústy mluvčí Věry Kudynové označilo žalobu za neopodstatněnou a podané žalobě se také hodlá bránit. Neuvedla však jak.
"Program valné hromady, který PPF navrhuje, by zahrnoval odvolání všech členů představenstva a dosazení pěti nových, které by PPF navrhla," upřesnila Kudynová. PPF prostřednictvím svých dceřiných společností Anthiarose a Česká pojišťovna je druhým největším akcionářem v Zentivě - ovládá 21,59procentní balík akcií, francouzská společnost Sanofi-Aventis pak ovládá asi čtvrtinu akcií.
Nabídka na převzetí Zentivy ze strany Sanofi-Aventis se má projednávat na mimořádné valné hromadě 9. února v Amsterdamu, jejíž program byl oznámen již dříve. "Daný soudní spor by neměl nijak narušit současnou dobrovolnou nabídku ze strany Sanofi-Aventis," říká Milan Vaníček ze společnosti Atlantik FT. Zároveň si myslí, že všichni významní akcionáři Zentivy nakonec nabídku společnosti Sanofi-Aventis využijí.
Podle něj tak budou v tomto případě akcie Zentivy postupně staženy z veřejného obchodování. "Zvláště drobní investoři, kteří se již rozhodli nabídku přijmout, patrně své rozhodnutí měnit nebudou," dodává Potměšil.
Společnost, která se zaměřuje na výrobu takzvaných generik, což jsou levnější obdoby originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana, zaměstnává více než 6 000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze.
Zdroj: Mladá Fronta DNES