Přeskočit na obsah

PPF zpeněží podíl v biotechnologické firmě

Skupina PPF je největším akcionářem NBE‑Therapeutics podle ČTK a podle serveru Seznam Zprávy vlastní 26 procent. Tomu by odpovídal výnos kolem osmi miliard korun.

PPF uvádí, že se jedná o největší akvizici svého druhu v Evropě za posledních deset let, tedy nejspíše nejdražší evropskou koupi biotechnologické firmy s projektem v rané fázi klinického výzkumu v onkologii.

Společnost NBE‑Therapeutics vyvinula patentovanou platformu iADC pro vývoj inovativních léčiv pro léčbu pevných nádorů. Platforma iADC umožňuje cílené dodání vysoce účinné chemoterapie do nádoru pomocí protilátek namířených na bílkoviny, které se vyskytují pouze na nádorových buňkách. Hlavní program NBE‑002 vstoupil v polovině letošního roku do fáze I klinických studií.

„Zájem jedné z největších světových farmaceutických firem o platformu ADC ukazuje, jak velkou hodnotu mají námi vyvíjené přípravky SO‑N102 a SO‑N107 založené právě na této platformě od NBE. Přípravek SO‑N102 by měl v rámci našeho pokračujícího partnerství se společností NBE‑Therapeutics vstoupit do konce roku 2021 do klinické fáze a přípravek SO‑N107 bude pokračovat v předklinických testech,“ doplnil profesor Radek Špíšek, generální ředitel společnosti SOTIO.

„Platforma iADC společnosti NBE‑Therapeutics přidává do našeho onkologického portfolia výjimečné možnosti cílení na nádory,“ uvedl Michel Pairet, člen představenstva společnosti Boehringer Ingelheim.

Celková hodnota transakce (100% podílu) ve výši 1,18 mld. eur se skládá z okamžité platby a budoucích plateb závislých na dosažení cílů v rámci dalšího klinického vývoje.

Spolupráci s NBE‑Therapeutics zahájila PPF a její Sotio v roce 2016, čtyři roky po založení NBE‑Therapeutics, kdy přislíbila investice v přepočtu 250 milionů korun. Sotio hodlá s NBE‑Therapeutics spolupracovat dál. NBE‑Therapeutics od počátků finančně podporoval fond Boehringer Ingelheim Venture Fund a další investoři.

„Tato akvizice potvrzuje správnost našeho obchodního modelu, kdy investujeme do biotechnologických společností vyvíjejících nové metody léčby nádorových onemocnění a také produkty s potenciálem zásadně měnit vývoj v oboru,“ uvedl Ladislav Bartoníček, akcionář skupiny PPF odpovědný za oblast biotechnologií.

Skupina PPF investuje do biotechnologického výzkumu řadu let. Firmu Sotio koupila v roce 2012. Kromě Sotia má podíl v Cytune Pharma, Cellestia Biotech, Autolus Therapeutics nebo MaveriX Oncology.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené