Přeskočit na obsah

Praktičtí lékaři žádají Paroubka o setkání, prý hrozí krach praxí

Praktičtí lékaři žádají premiéra Jiřího Paroubka o setkání. Obávají se krachu svých praxí; ministryně zdravotnictví Milada Emmerová podle nich pomáhá nemocnicím na jejich úkor a pojišťovny jim platí až s dvouměsíčním zpožděním. ČTK to dnes řekl místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Podle něj je situace praktiků již kritická.

"Množí se snahy o řešení zadluženosti praxí výběrem hotovosti od pacientů. Někde už reálně hrozí ukončení činnosti ordinací," prohlásil Jelínek. Na stranu praktiků se postavil prezident České lékařské komory David Rath. Nemocnice dostávají přes polovinu peněz pojišťoven, které letos vyplatí za péči více než 170 miliard korun. Ještě před několika lety dostávaly 47 procent, takže klesl podíl peněz pro ostatní druhy péče. Vláda také opakovaně pomáhá nemocnicím, když se dostanou do problémů kvůli pozdním platbám pojišťoven. Soukromým praxím nepomáhá.

Ministryně v takzvaném desateru, což je deset kroků ke stabilizaci zdravotního pojištění, nyní dokonce plánuje přísnější kontrolu soukromých praxí. O návrzích hovoří dnes s premiérem. Emmerová dříve pracovala jako lékařka v nemocnici. "Odkládáním problému a udržováním solventnosti jenom nemocnic jako důležitější části zdravotnictví se vzdalujeme možnosti krizi vyřešit bez výrazného dopadu na kvalitu a dostupnost péče, a tedy bez dopadu na naše pacienty," varoval Jelínek.

Jako zástupce Koalice soukromých lékařů byl na červnovém jednání lékařů, nemocnic a pojišťoven s premiérem a ministryní, na němž byla podepsána i všeobecná dohoda o opatřeních v systému poskytování zdravotní péče. Podle této dohody by v příštím roce pojišťovny měly dát na zvýšení plateb nemocnicím i lékařským praxím polovinu částky, kterou vyberou na pojistném navíc oproti letošnímu roku. Druhou polovinu by měly dát na zmenšení finančního propadu, který v této chvíli dosahuje devíti miliard a na konci roku by se měl pohybovat kolem 11 miliard.

Ačkoli dohoda zajišťovala vyvážené navýšení plateb všem, Emmerová podle Jelínka zvýhodňuje nemocnice. "Její výroky o důležitosti nemocnic a výzvy pojišťovnám k zintenzívnění kontrolní činnosti zejména směrem k praktickým lékařům, přehodnocení financování zubní péče a podobné vyvolávají mezi soukromými lékaři obavy, že není ke všem přistupováno rovně a spravedlivě," uvedl Jelínek. Nesouhlasí se snahou ministryně zasahovat do řízení zdravotních pojišťoven. V jejím desateru se totiž hovoří o tom, že by ministerstvo odvolávalo ředitele pojišťoven, tím by zasahovalo do pravomocí jejich správních a dozorčích rad.

"Kroky paní ministryně v nás vyvolávají znepokojení a obavy, že si snad ani není vědoma svého podpisu pod uvedenou dohodou, nebo se jí necítí být vázána. Takové jednání by ale současnou krizi zdravotnictví jen prohloubilo," dodal Jelínek.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…