Přeskočit na obsah

Pražské nemocnice při dopravní stávce zajistí hlavně akutní péči

Lékaři a sestry ze směn neodejdou, dokud je nevystřídají. Ve službě budou hlavně ti, kdo bydlí poblíž nemocnice. Kdo může, dorazí pěšky, na kole či vlastním vozem. Zásoby léků, materiálu i potravin nemocnice mají.

S dopravou lékařů do práce vypomůže Praha, zajistí ji městská policie. Už dříve se dohodlo hlavní město se záchrankou na posílení posádek a sanitních vozů.

"Fakultní nemocnice řízené ministerstvem zdravotnictví přijaly krizová opatření a jsou připraveny," řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Zdravotnické a lékařské odbory budou vysvětlovat pacientům, co jim vadí na reformě zdravotnictví. V některých nemocnicích se objeví letáky. "Reformy považujeme za špatné, ale nic neorganizujeme. Každý se zapojí podle své úvahy," řekl ČTK šéf lékařských odborů Martin Engel.

Rušení plánovaných operací zatím oznámila jen Fakultní nemocnice Motol. Mluvčí Pavlína Danková to vysvětlila tím, že při celodenní dopravní stávce možná někteří lékaři a sestry zůstanou přes dvě směny. V ostatních nemocnicích záleží na aktuálním rozhodnutí šéfů klinik, zda změní operační plány, zatím tam plánované operace neodkládají.

"Akutní operace se provádět budou. Místo plánovaných operací bude sanační program, udělá se údržba a dezinfekce sálů a opravy přístrojů," řekla Danková ČTK.

"Uděláme vše pro to, aby nebyly ohroženy zdraví a životy. V případě nouze omezíme plánované výkony, akutní provoz zajištěn bude," řekl ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Lukáš Matýsek. Zdravotníci nesmějí opustit pracoviště, dokud nedorazí náhrada.

"Do služeb jdou přednostně ti, kdo nejsou závislí na veřejné dopravě," řekla ČTK mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Petra Pekařová. "Je na jednotlivých klinikách, aby provoz zajistily a nikdo nepoznal, že doprava nefunguje," uvedla. Operace se zatím neodkládají, ale možná objednaní pacienti nedorazí. Nemocnice má vyčleněny vozy pro akutní převozy.

"Většina zaměstnanců jezdí autem, takže se do práce dopraví sami," řekla ČTK mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová. Zdravotníci začínají v 06:00, takže pojedou brzy ráno, kdy ulice jsou poloprázdné. Pacienty tu nepřeobjednávají, kdo nedorazí, může si domluvit nový termín.

Vedení nemocnic předpokládá, že řidiči umožní sanitám rychlý průjezd a pacienti se do nemocnic dostanou. Lidé z okrajových částí města mohou jet do nemocnic, které jsou dál od centra. Pro sanitky bude jednodušší jet s pacienty z okraje Prahy právě tam.

ČTK Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…