Přeskočit na obsah

Před 185 lety zemřel vynálezce stetoskopu René Laennec

Lépe naslouchat srdci, ovšem ne v tom romantickém smyslu slova, pomohl z dnešního pohledu jednoduchý nástroj, který ale lékaři začali používat až v 19. století. Řeč je o stetoskopu, za jehož vynálezce je považován francouzský lékař René Laennec, který zemřel 13. srpna 1826.

Tento bretaňský rodák se věnoval zejména diagnostice tuberkulózy, na niž nakonec v pětačtyřiceti letech sám zemřel. Jako první také detailně popsal cirhózu jater a vymyslel pojem, který i dnes všem nahání hrůzu - melanom.

René-Théophile-Hyacinthe Laennec se narodil 17. února 1781 v západofrancouzském Quimper a vystudoval medicínu v Paříži. Pomůcku, jíž se zapsal do dějin lékařství, vynalezl podle svých zápisků v roce 1816, když vyšetřoval obézní ženu.

"Vyšetření poklepem či přiložením ruky na hrudník nepřinášelo užitek, neboť byla velmi tlustá. Další z metod, přiložení ucha vpředu na hrudník, byla nepřijatelná z důvodu věku a pohlaví."

Laennec proto stočil několik listů papíru do trubičky cylindrického tvaru, přiložil je na srdeční krajinu a ke svému uchu. Název vymyslel podle řeckého stethos (hruď, prsa) a skopé (pozorovat).

Termín melanom pro zhoubný nádor vyskytující se převážně na kůži použil poprvé Laennec ve své přednášce v roce 1804 ještě jako student a pro název sáhl opět do řečtiny - mélas znamená černý. Cirhózu (onemocnění jater) také Laennec jako první detailně popsal a dal jí jméno podle řeckého kirrhós (nažloutlý).

 

ČTK

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…