Přeskočit na obsah

Premiér navrhne zvýšit platby za státní pojištěnce. Příští rok o 53 miliard

Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil v České televizi, že navrhne vládě zvýšit od června platby za státní pojištěnce o 500 korun. To by podle jeho slov znamenalo 19,2 miliardy Kč navíc. O dalších 200 korun by se částka měla navýšit příští rok, což by mělo přinést za rok 53 miliard Kč.

„Dospěl jsem k návrhu, o kterém ještě neví ani ministr zdravotnictví, ani paní ministryně (financí Alena) Schillerová, že musíme navýšit platbu za státní pojištěnce. Myslím si, že od 1. června o 500 korun,“ uvedl Babiš.

Letošní rozpočet plánuje státní platbu do systému zdravotního pojištění 76,8 miliardy korun. Původně měly podle dohody ministerstva zdravotnictví a financí růst platby za státní pojištěnce příští rok o 3,5 miliardy korun.

Odhady dopadů koronaviru na příjmy zdravotních pojišťoven se různí. Několik zdrojů mluví o propadu o několik desítek miliard korun ještě v letošním roce.

Zdravotní pojišťovny a analytická komise k dohodovacímu řízení na rok 2021 upozorňují, že odhady příjmů v současnosti není na čem postavit, a tak mohou být velmi nepřesné. Před propuknutím problémů s COVID-19 odhadovala na základě lednové predikce ministerstva financí analytická komise letošní příjmy na 345,1 mld. Kč, následně snížila odhad na pouhých 297,1 mld. Kč, tedy o 48 miliard, což by znamenalo meziroční propad příjmů o 8,88 procenta. Podle dubnové predikce analytici doplnili aktuální odhad na 338 mld. Kč. I tento optimističtější scénář by už letos znamenal propad příjmů proti původním očekáváním o sedm miliard. A v roce 2021 meziročně stagnaci příjmů.

„Buď najdeme zdroje na příjmovou stranu, nebo musíme přijmout taková opatření, abychom šetřili na straně nákladů,“ uvedl před časem ředitel VZP Zdeněk Kabátek o rozpočtu pro rok 2021. Letošní rok VZP ustojí, ujistil Kabátek. Zdravotní pojišťovny měly na konci února na všech fondech na svých účtech dohromady 62 miliard korun.

Státních pojištěnců je v posledních letech s nízkou nezaměstnaností 5,88 milionů, podle odhadu může jejich počet stoupnout lehce přes šest milionů. Letos stát za každého z nich odvádí 1067 korun měsíčně. Po navýšení o 700 korun příští rok (pokud bude schválené) budou platby státu prakticky stejné, jako odvody za osoby bez zdanitelných příjmů. S každým novým nezaměstnaným, který dříve bral průměrný plat, i tak budou zdravotní pojišťovny tratit 2800 korun. Vývoj nezaměstnanosti bude nadále důležitý faktor.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…