Přeočkování na TBC má skončit
Na doporučení světových zdravotníků ministerstvo zvažuje, že zruší povinné přeočkování.
Těžkou formu plicní tuberkulózy objevili lékaři u patnáctiletého chlapce z Rokycan. V Česku jde o jeden z ojedinělých případů výskytu dětské tuberkulózy. České děti jsou totiž proti TBC očkovány. První dávku očkovací látky dostávají hned po narození, druhou v 11 letech. Očkování jim zajišťuje imunitu vždy na deset let. U nemocného chlapce ale prevence selhala. V porodnici nebyl očkován kvůli jinému onemocnění, a protože pochází z problémové komunity, nepodařilo se lékařům přimět rodiče, aby dítě nechali naočkovat později. Nakonec se nakazil od starších příbuzných.
Čeští lékaři na očkování trvají
Pro odborníky je jeho případ důkazem, že je nutné dál trvat na povinném očkování a posléze přeočkování dětí na TBC. Ministerstvo zdravotnictví totiž na základě doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) uvažuje, že povinné přeočkování v 11 letech zruší a nahradí dobrovolným. Důvodem jsou statistická data, která uvádějí Česko jako zemi s jedním z nejnižších výskytů TBC v dětském věku. "Cítíme snahu ukolébat veřejnost, že očkování proti tuberkulóze ztrácí s ohledem na nízký výskyt případů v naší zemi na významu. Tento případ naznačuje, jaké by to pak mohlo mít důsledky," říká plicní lékařka Pavla Nykodýmová. Ministerstvo zdravotnictví uklidňuje: rušení zavedené praxe prý není aktuální. "Je to jen podnět k diskusi, který vychází z doporučení WHO. Že by na základě výborných dlouhodobých statistik nemuselo Česko povinné přeočkování provádět. I v jiných státech Evropské unie se od něj ustupuje," poukazuje hlavní hygienik ČR Michael Vít. Proti návrhu se ale ostře staví odborná společnost. "Rozhodně nesouhlasíme. Přeočkování má své opodstatnění. Právě díky němu je promořenost dětské populace TBC tak nízká," tvrdí předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti Stanislav Kos. Očkováním projde 98 procent dětí.
Rizikem jsou imigranti
Odborníci poukazují například na fakt, že se Česko stalo jednou z nárazníkových zemí pro imigranty z východní Evropy a Asie, kde jsou počty nemocných tuberkulózou stále velmi vysoké. Tomu odpovídá i vysoké procento nemocných mezi žadateli o azyl v Česku. "Pokud by bylo přeočkování jen dobrovolné, ztratilo by smysl. Populace musí být chráněna celá," soudí Nykodýmová. Ministerstvo se podle Víta nechce s odborníky přít. "Dali jsme jim to jako námět na zvážení. Budeme jejich názor respektovat," slibuje hlavní hygienik Vít.
Hlavní hygienik: Od očkování EU ustupuje
"Je to jen podnět k diskusi, který vychází z WHO. Že by na základě výborných statistik nemuselo Česko povinné přeočkování provádět. I v jiných státech EU se od něj ustupuje," poukazuje hlavní hygienik ČR Michael Vít.
Zdroj: Lidové noviny