Přeskočit na obsah

Přeřazení na jiné pracoviště bez souhlasu zaměstnance

Odpovídá JUDr. Dominik Brůha, AK Brůha

V daném případě bude záležet na tom, jak přesně je sjednán druh práce v pracovní smlouvě. Pokud je v pracovní smlouvě výslovně ujednáno, že druhem práce je „zdravotní sestra se specializací v oboru ….“, pak přidělování nespecializované práce v LDN by se zaměstnancem muselo být buď dohodnuto formou změny pracovní smlouvy nebo v některých výjimečných případech by zaměstnanec mohl být i jednostranně převeden. Důvody převedení jsou včak podle zákona velmi omezené (zdravotní důvody na straně zaměstnance, odvrácení mimořádné události nebo jiné nehody hrozící zaměstnavateli nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu….).

Ve většině případů je však moje zkušenost taková, že sjednaným druhem práce bývá pouze „sestra.“ To ale znamená, že v případě přidělování práce na LDN i na běžném oddělení se stále jedná o práci sestry, byť jinak profesně náročnou, jinak platově ohodnocenou. V minulosti již soudy podobné případy řešily, a to včetně Ústavního soudu, a dospěly k závěru, že se v daném případě nejedná o převedení na jinou práci, že se jedná pouze o využití dispozičního oprávnění zaměstnavatele daného ujednáním v pracovní smlouvě. Zaměstnavatel tedy při sjednání druhu práce „sestra“ neporušuje zákon, pokud přiděluje zaměstnankyni práci na běžném oddělení a posléze např. v LDN.

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…