Přeskočit na obsah

Přes třicet tisíc lékařů dostane dopis a petici proti eutanazii

Téměř každý lékař v Česku dostane do poštovní schránky dopis s dotazníkem a peticí proti eutanazii. Zhruba 33.000 dopisů rozesílá sdružení Hnutí pro život, které nesouhlasí s případnou legalizací eutanazie a výhrady má i k potratům. Novinářům to řekla viceprezidentka Hnutí Pro život Zdeňka Rybová. Peticí by chtělo sdružení dosáhnout také úpravy ústavy tak, aby obsahovala větu o ochraně života a práva na život. Za takovou změnu ústavy se postavil poslanec za ODS Marek Benda, který celou petiční akci podpořil.

Podle Bendy do roku 2002 zajišťovala ochranu života na ústavní úrovni Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod. Po takzvané euronovele ústavy k 1. červnu 2002 prý však ztratila úmluva statut ústavního zákona. Organizace Hnutí pro život se nyní obává, že by se kvůli této díře v zákoně snadněji prosadila nějaká forma eutanazie.

Minulý týden Senát odmítl návrh zákona o "důstojné smrti" senátorky Václavy Domšové (za SNK ED). Proti předloze se postavili ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) i ministryně Džamila Stehlíková (SZ). Hnutí pro život má obavu z toho, že by se podobné návrhy mohly znovu objevit.

"Neexistuje právo vzdát se života," řekl Benda. Podle něj je namísto eutanazie potřeba prosadit lepší paliativní, bolest tišící péči. Podle primáře hospice Anežky České Jana Krále lze těžkou bolest naprosté většiny pacientů účinně tlumit léky. Zatímco dříve měli pro tyto případy lékaři k dispozici pouze morfium, dnes mají prý celou paletu léků proti bolesti.

Problém ale je, že tyto léky jsou na bázi opiátů, na něž se vztahují přísná pravidla. Ne každý lékař je umí a chce předepisovat. Podle Krále je důležité vzdělávat lékaře v paliativní medicíně, aby uměli pomoct svým nevyléčitelným pacientům.

Podle lékařky Marty Munzarové z Masarykovy univerzity v Brně o eutanazii většinou žádají ti těžce nemocní pacienti, kteří se cítí být psychicky opuštění, osamělí, mají pocit ztráty důstojnosti a strach ze smrti. Potvrzují to prý i oficiální údaje v odborných lékařských časopisech, které publikují zkušenosti z Nizozemí a Belgie, kde je eutanazie uzákoněna.

Pokud by se podle ní schválil zákon "o důstojné smrti", vedlo by to k potlačení hospicové a paliativní péče, která se snaží nevyléčitelně nemocným život zkvalitnit. Měly by se proto spíše zlepšit podmínky pro umírající a těžce nemocné lidi, které umožňuje pobyt v hospicích.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…