Přesun Úrazovky připraven
Úrazovku už zřejmě brzy čeká stěhování do Bohunic, záleží na politicích v Praze. Stejný osud časem stihne i porodnici na Obilním trhu. Ze všech zařízení utíkají lékaři, pacienti jsou rozčílení a zaměstnanci říkají, že Bohunice nejsou nafukovací. Nové prostory pro traumacentrum z brněnské Úrazovky už jsou ve fakultní nemocnici v Bohunicích hotové. Tolik očekávané stěhování může začít.
"Schyluje se k tomu," potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Ředitel bohunického zařízení Roman Kraus má konkrétnější představy. "Podle mého názoru bychom s přesunem mohli začít už koncem listopadu," myslí si Kraus. V pátek kvůli tomu jede do Prahy na schůzku s ministrem Tomášem Julínkem.
"Na den D je totiž všechno nachystané. Převzali jsme už zrekonstruované operační sály. Zbývá jen domluvit podrobnosti s ministerstvem zdravotnictví," potvrdil Kraus. Jenže stěhování nepůjde tak jednoduše, jak si ředitel Kraus a ministr mysleli loni na jaře, když zrušení Úrazové nemocnice a stěhování její části Tomáš Julínek oznámil.
Prvním problémem je zásadní odpor zaměstnanců Úrazovky, kteří s rušením nemocnice nesouhlasí. O tom, že by stěhování traumacentra mělo začít v nejbližších týdnech, navíc nemají ponětí.
"Pokud probíhají nějaká tajná jednání s některými jedinci, tak to nemůžu vyvrátit. Ale oficiálně o tom nikdo z nás nic neví. Nikdo také zatím neurčil, kdo vlastně patří a kdo nepatří do traumatýmu, tedy kdo by se měl stěhovat," uvedla šéfka tamních odborů Lenka Doležalová.
Ještě větším problémem než vzpoura zaměstnanců je ale pro ministerstvo návrh zákona sociálně demokratických poslanců, který leží v poslanecké sněmovně. Podle něj má Úrazová nemocnice přejít pod správu Brna. A ač mu ze začátku ministr zdravotnictví nedával naděje a sázel na "zdravý rozum poslanců", zákon prošel už druhým čtením a příští týden jde do třetího, tedy finálního. A ministerstvo zdravotnictví nyní řeší budoucí varianty. Zákon projde. Co se stane, když poslanci i Senát schválí zákon o převodu Úrazové nemocnice na město Brno? Před volbami, kdy měla ODS jakožto domovská strana ministra Julínka v Senátu nadpoloviční většinu hlasů, mohl být Julínek klidný. I kdyby návrh zákona prošel třetím čtením, senátoři by jej na podpis prezidentovi asi nepustili. Jenže po volbách se politická mapa změnila a ODS většinu ztratila. Ministerstvo si velmi dobře uvědomuje, že převod státní nemocnice na Brno není úplně nereálný. "Pokud by zákon prošel třetím čtením, nemocnice opravdu připadne městu," připustil mluvčí Cikrt. A dodal, že vedení ministerstva a bohunické nemocnice musejí tuhle situaci probrat.
"To ale nic nemění na tom, že ve fakultní nemocnici bude traumacentrum fungovat v každém případě. Všechno je tam připravené," dodal. Ale to, zda by ministerstvo nabídlo práci v novém zázemí zaměstnancům "městské" Úrazovky, nebo by hledalo tým špičkových lékařů jinde, zatím neví.
Vedení města Brna je připravené nemocnici převzít. Jak by ale převod Úrazovky probíhal, zda by město dokázalo u pojišťoven nasmlouvat stejný objem zdravotní péče nebo kde by se v městském rozpočtu vzaly peníze na provoz, zatím nikdo konkrétně neřekl.
Zákon neprojde. Pokud zákon třetím čtením nebo Senátem neprojde, traumacentrum by se pravděpodobně ještě do konce roku přestěhovalo do bohunické nemocnice. Podle jejího ředitele Romana Krause samotné fyzické přestěhování zázemí a týmu špičkových lékařů a sester pacienty ani chod nemocnice nijak neohrozí.
"Už dnes se staráme o polovinu traumatizovaných pacientů. Systém poběží dál tak jako dosud. Jen máme větší kapacity sálů. A v týdnu, kdy se sem bude traumacentrum přesouvat, na to budou naši zaměstnanci připraveni. Posílíme služby, jinak se to provozu nedotkne," nastínil plán Kraus.
Podle Cikrta by se po traumacentru přestěhovala do fakultní nemocnice hned i další oddělení. "Podle původního plánu," uvedl Cikrt.
Jen zaměstnanci neví, co by s nimi bylo. "Muselo by totiž dojít ke změně zaměstnavatele. Takže by lidé museli dát výpovědi a podepsat nové smlouvy. Z právního hlediska je to pochybné," myslí si Doležalová. Co se "zbytkem" Úrazovky? Pokud zákon sociálně demokratických poslanců o převodu Úrazovky na město projde, zůstane Úrazová nemocnice celá na Ponávce a o dalším osudu bude rozhodovat vedení města Brna.
Jestli ale vláda zákon neschválí, v současné budově zůstane ta část nemocnice, která se do bohunické nemocnice stěhovat nebude. "V pátek se poradíme a ze setkání vedení ministerstva a fakultní nemocnice vzejde další postup," uvedl mluvčí Cikrt na dotaz, co se "zbytkem" nemocnice bude.
Už dříve Cikrt řekl, že nemocnice postupně ukončí provoz. Lékařské zákroky a zaměstnanci se "rozpustí" do jiných zdravotnických zařízení v Brně.
Zdroj: Mladá Fronta DNES