Prezident lékařské komory pohrozil Julínkovi trestním oznámením
Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek pohrozil dnes trestním oznámením ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS) a řediteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martinu Benešovi. Podá je, pokud se jim podaří prosadit, aby lékárníci sami dávali pacientům některé léky, které jsou zatím jen na lékařský předpis.
"ČLK zásadně nesouhlasí s návrhem zařadit novou kategorii přípravků vydávaných bez receptů, která nemá žádné medicínské opodstatnění. Vědecká rada ČLK návrh jednomyslně odmítla," řekl dnes Kubek novinářům. Vadí mu také to, že léky by bylo možno propagovat i v běžných médiích, nyní to je povoleno jen odborným časopisům. Pacienti budou podle Kubka polykat v klamné naději pilulky a zanedbají řádnou léčbu.
"Vyhrožovat trestním oznámením je křečovitá snaha udělat něco silného před volbami a poštvat proti sobě lékaře a lékárníky. Pro obavy není sebemenší důvod," řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
Kubek vyzval ministra, aby "tomuto nebezpečnému experimentu" zabránil. Pacienti by se podle něj neměli léčit bez lékařského dohledu. Například při nekontrolovaném užívání léků na vysoký tlak jim hrozí selhání ledvin. Podle Kubka přinese nová úprava jen zisky farmaceutickým firmám. Ročně to prý budou navíc dvě miliardy korun.
Cikrt připomněl, že SÚKL dal k odborné diskusi zatím jen okruh léků, zda některé z nich by bylo možné zařadit do skupiny přípravků, které se budou vydávat i bez receptu s určitým omezením. Kubek podle Cikrta tuto odbornou reakci nahrazuje hysterickou reakcí.
"Pokud zvítězí zájem farmaceutických lobby, nezbude mi nic jiného, než podat trestní oznámení na ředitele SÚKL a ministra zdravotnictví z důvodu podezření ze spáchání trestního činu obecného ohrožení," prohlásil Kubek.
Lékaři by podle něj nemohli nést zodpovědnost za zdravotní stav svých pacientů ani za komplikace způsobené tím, že léčbu nekontrolovali. Kubek varoval pacienty před nekontrolovaným nákupem léčiv a léčbou bez kontroly lékařem. Proti novým pravomocem lékárníků se postavilo i Sdružení ambulantních specialistů a Česká gynekologická a porodnická společnost.
Viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný ČTK řekl, že pacienti by novou úpravou získali práva, která mají pacienti v ostatních zemích EU. Lékárník by nerozhodoval o léčbě, jenom by jim vydal lék, kterým už je dříve lékař léčil. Informace o tom, zda už pacient lék užíval, by získal lékárník v centrálním úložišti dat, kam by také výdej léku zaznamenal.
Hojný dodal, že komora chce lékárníky na rozšíření pravomocí připravit. Bude je vzdělávat a vydá doporučené postupy k jednotlivým účinným látkám. "Budou po britském vzoru obsahovat i modelové otázky pro získání anamnézy pacienta. Jejich cílem bude také nastavit jasnou hranici mezi možností samoléčby a nutností odeslání k lékaři," řekl.
Lékárníci budou o nové kategorii léků hovořit s pacienty na pravidelných Dnech lékáren. Lékárny rovněž budou muset zřídit pro hovor s pacientem o jeho zdravotních obtížích diskrétní zóny či konzultační místnosti.
Léky, které budou nově bez receptu, dá SÚKL na takzvaný pozitivní seznam. Jsou na něm přípravky na vysoký tlak či cholesterol, na léčení astmatu a také pohotovostní antikoncepce. Stanoveny budou také povolené počty balení, jež smí lékárník vydat. Pacient musí mít stanovenou diagnózu od lékaře, první vydání léku tedy musí být vždy s receptem.
Lékárnická komora navrhuje, aby do pozitivního seznamu byla doplněna antibiotická mast Framykoin a Anopyrin 100 mg. Ze seznamu naopak navrhuje vypustit lék na snížení krevního tlaku Dopegyt - užívají ho především těhotné ženy, které by měly být pod pravidelným lékařským dohledem.
ČLK připravila vlastní návrh, jak by se přístup pacientů k lékům mohl zlepšit, řekl Kubek. Novela zákona o léčivech by měla umožnit, aby lékař vydal potřebný lék pacientovi přímo v ordinaci. Návrh dá ČLK poslancům.
Stínový ministr zdravotnictví a místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath ČTK řekl, že je připraven návrh lékařské komory předložit, když s tím klub bude souhlasit. Chce text zpřesnit, aby lékař mohl vydat lék jen při nedostupnosti lékárny, to by řešilo situaci venkovských oblastí a měst, kde lékárny nedrží noční pohotovost. Podobně to podle něj má například Rakousko nebo Švýcarsko. Julínkův návrh na výdej některých léků bez receptu v lékárnách Rath odmítl, řadu pacientů by to prý stálo život.
Zdroj: ČTK