Přeskočit na obsah

Prezident předával ceny Zlatého záchranářského kříže

Cenu za nejlepší záchranářský čin v roce 2014 dostal in memoriam student Petr Vejvoda, který loni zahynul, když bránil spolužačku před psychicky nemocnou ženou ve Žďáru nad Sázavou, policejní vyjednávač Petr Gruber, který při žďárském útoku zasahoval, nebo učitelka Martina Zbytková, která zachránila dva chlapce spadlé do studny. Zlatý záchranářský kříž jim a dalším oceněným na Pražském hradě předal prezident Miloš Zeman (foto). Za Petra Vejvodu ocenění převzali rodiče.

Čestné uznání získali velitel zásahu při výbuchu muničního skladu ve Vrběticích Jiří Ovesný a pracovník Vězeňské služby Jan Andrš, který zachránil pětiletou dívku, která se topila v Úpě. Mezi profesionálními týmy byli oceněni policejní pyrotechnici za vyjmutí granátu ze střechy muničního skladu při druhém výbuchu ve Vrběticích.

„V případě záchranářů nemůže existovat žádná pochybnost o jejich hrdinských činech, což – přiznávám – neexistuje v řadě jiných profesí, kdy teprve dějiny v dlouhodobém horizontu ukážou, zda lidé, kteří byli oceněni v jiných oblastech života, si toto ocenění opravdu zasloužili,“ uvedl na adresu oceněných Zeman. Zopakoval přitom, že Petr Vejvoda od něj obdrží 28. října in memoriam Medaili Za hrdinství.

Prezident se v projevu pozastavil nad odborným vyšetřováním lidí, jako byla útočnice ve Žďáru. „Plně uznávám, že nelze zcela eliminovat činy šílenců, jako byl nejenom čin šílené ženy ve Žďáru nad Sázavou, ale také čin šíleného střelce v Uherském Brodě. Na druhé straně si kladu otázku, zda psychologické testy a obecně vyšetřování duševních chorob je u nás skutečně na té úrovni, aby se podařilo alespoň některým z těchto činů zabránit,“ uvedl Zeman.

Ocenil, že kvůli předčasnému propuštění útočnice ve Žďáru rezignoval ředitel opavské psychiatrické léčebny. „Ale Petru Vejvodovi už to život nezachrání,“ poznamenal.

„Velmi bych si přál, abychom na lidi tohoto typu pohlíželi jako na ty, kdo ohrožují bezpečnost svých spoluobčanů, a abychom prohlídkám těchto lidí a případně umístění v psychiatrických léčebnách věnovali větší a důkladnější pozornost, než tomu bylo v minulosti,“ vyzval prezident.

Kromě hlavních cen Zlatý záchranářský kříž cenu za výjimečný přínos pro záchranářství dostal ředitel územního střediska záchranné služby Zlínského kraje Jiří Knor. Čestné uznání v této kategorii získala Komora záchranářů.

Cenu mediálního partnera převzali Rudolf Chýlek a Miroslav Výška, kteří zachránili řidiče z hořícího vozidla. Poraněného při dopravní nehodě zachránil také Vladimír Khodl, za což dnes obdržel Cenu policejního prezidenta. Cenu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru pak získaly hasičské týmy velkoobjemového čerpání za pomoc v Srbsku při loňských katastrofických povodních.

ČTK

foto: archív Vysoká škola zdravotnická

 

Držitelé cen Zlatý záchranářský kříž za rok 2014

Přehled ocenění za nejlepší záchranářský čin roku 2014 Zlatý záchranářský kříž, která dnes na Pražském hradě předal prezident Miloš Zeman.

Nejlepší záchranářský čin laiků (kategorie dospělí):
Martina Zbytková, učitelka mateřské školy, která zachránila dva chlapce po pádu do studny

Nejlepší záchranářský čin laiků (kategorie děti):
Petr Vejvoda, in memoriam, student, který zachránil život spolužačce při útoku psychicky narušené ženy ve Žďáru na Sázavou, sám přitom zemřel

Nejlepší záchranářský čin profesionálů – jednotlivců:
Petr Gruber, policejní vyjednavač, zachránil život studentce při útoku psychicky narušené ženy ve Žďáru na Sázavou

Nejlepší záchranářský čin profesionálního kolektivu:
příslušníci pyrotechnické služby Policie ČR, krajské ředitelství Zlín, za odstranění granátu ze střechy skladu plného munice ve Vrběticích

Čestné uznání:
Jiří Ovesný za rozhodnutí, které zachránilo životy (při loňském výbuchu muničního skladu ve Vrběticích jako velitel zásahu včas stáhl zasahující záchranáře z místa exploze)
Jan Andrš za záchranu tonoucí pětileté dívky

Výjimečný přínos pro záchranářství
Jiří Knor, ředitel územního střediska Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, odborník na traumatologické a krizové řízení, učitel a lektor

Čestné uznání:
Komora záchranářů

Cena mediálního partnera (České televize):
Rudolf Chýlek a Miroslav Výška za záchranu života při dopravní nehodě

Cena policejního prezidenta:
Vladimír Khodl za záchranu života navzdory vlastnímu zranění

Cena Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR:
příslušníci jednotky Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR (Tým velkoobjemového čerpání) za pomoc Srbsku postiženému povodněmi

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

VZP plánuje zanedbatelný schodek

7. 12. 2023

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny schválila svůj návrh zdravotně pojistného plánu na rok 2024, už poněkolikáté plánuje schodek.