Přeskočit na obsah

Přilákají lékaře stipendia?

Náměstek moravskoslezského hejtmana Karel Konečný chce řešit problém s nedostatkem zdravotníků v kraji, na který v minulých dnech upozornila MF DNES. "Promluvím si o tom na nejbližší poradě s řediteli nemocnic. Podle toho, co mi řeknou, zvážím možnosti řešení a předložím je radě kraje," řekl Konečný.

"Možná bychom mohli zaplatit stipendium studentům, kteří se zavážou pracovat po škole v našich zařízeních," dodal. Jde o to, že nemocnicím, jejichž zřizovatelem je kraj, ale i dalším zdravotnickým zařízením v regionu chybí desítky lékařů, laborantů či zdravotních sester. A krize sílí...

Ačkoli ředitelé zařízení dosud opakovali, že pacientů se to nijak nedotýká, opak je pravdou. A ředitelé jsou připraveni to Konečnému říci. "Protože nám chybí rentgenoví laboranti, slouží na noční směně jen jeden. Když ho potřebují na operačním sále, zraněný pacient, který přijde do ordinace, musí čekat na rentgen třeba i hodinu," říká například ředitel Nemocnice Třinec Zdeněk Jiříček.

Netají, že tak si kvalitní služby nepředstavuje. Rád by přijal alespoň dva další laboranty. Ale protože je nemůže sehnat, jiné řešení nemá.

Nedostatek zdravotníků pociťují pacienti různě. "U nás je situace stejná. Pokud je v noci laborant na sále, další pacienti musí déle čekat," přidal se i Jan Karczmarczyk, náměstek ředitele Nemocnice v Karviné-Ráji.

Oba, stejně jako další zdravotníci, navíc shodně potvrzují, že dlouhé čekací lhůty (ať už na rentgenový snímek či vyšetření v odborných ambulancích) nejsou zdaleka jedinými problémy, které vyplývají ze stále kritičtější personální situace.

"Přál bych si, abychom mohli služby v nemocnici pokrýt z 90 procent kmenovými lékaři, kteří dobře znají situaci na oddělení a zaručují poskytování kvalitní péče.

Bohužel se neobejdeme bez střídání velkého množství externistů, zajišťují nejméně 30 procent služeb, což s sebou vždy přináší určitá rizika. Ale jiné řešení není," líčí Karczmarczyk.

Ředitele Jiříčka trápí obava z nečekaného odchodu některého z erudovaných lékařů. "Asi bych pak musel omezit provoz oddělení a zavřít jednu stanici s 15 až 20 lůžky," říká.

V takové situaci je teď havířovská nemocnice. Kvůli nedostatku lékařů má od září zavřenou jednu stanici interny. Týž problém už urychlil redukci či zánik řady oddělení...

"Personální situace v regionu je špatná už dlouho. Jen naše nemocnice v průběhu posledních let uzavřela lůžkové kožní i infekční oddělení a zredukovala počet lůžek na interním a ortopedickém oddělení," říká ředitel Nemocnice Třinec Jiříček.

Personální problémy v havířovské nemocnici vyvrcholily před pár dny výměnou ředitele. Nový ředitel zařízení Jan Ferenc prozradil svoji představu o tom, jak lékaře do regionu přilákat.

"Je v zájmu kraje, aby situaci řešil. Chci požádat radní, aby uvolnili peníze na náborový příspěvek ve výši padesát tisíc korun pro atestované lékaře a na stipendia pro studenty posledních ročníků lékařských, případně i nelékařských škol," řekl. Netajil ani to, že by uvítal sdružování "duplicitních" pracovišť, která mají málo lékařů.

"V okrese by například stačila dvě neurologická oddělení ze tří. V Orlové být nemusí."

Náměstek hejtmana Konečný sice slíbil, že si s řediteli krajských nemocnic o jejich názorech na řešení problémové situace promluví, ale hned dal najevo, že zatímco o penězích na stipendia je ochoten uvažovat, o náborovém příspěvku ne.

"Lékaři chybí v celé zemi. Starší ročníky odcházejí do důchodu, mladších, kteří by je měli nahradit, není dost. Nemůžeme ale situaci řešit přeplácením lékařů náborovými příspěvky. Nemělo by smysl přetahovat je z jedné nemocnice do druhé. Tam by pak chyběli. Ovlivnilo by to kvalitu péče," vysvětluje.

Podle něj je nutné zvýšit v zemi počet absolventů lékařských fakult. Kraj to může ovlivnit podporou vzniku lékařské fakulty v Ostravě. Jde však o běh na delší trať... "V současnosti můžeme lékařům nabízet hlavně zajímavou práci a jistotu, že naše nemocnice mají perspektivu. Ale zvážíme i motivaci ve formě stipendií pro studenty posledních ročníků a možnost slučování některých pracovišť. To však až po diskusi s řediteli nemocnic a důkladné analýze," říká Karel Konečný.

Diskuse bude zřejmě horká. Podle šéfů nemocnic totiž není jednoduché zrušit oddělení. "Každá velká nemocnice potřebuje širokou škálu oborů včetně neurologie, nevzdáme se jí," říká Karczmarczyk z nemocnice v Karviné-Ráji, jejíž součástí je i nemocnice v Orlové. Peníze na stipendia pro studenty by ale uvítal. Stejně tak i další ředitelé nemocnic.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…