Primář nám chce ze standardního odd. udělat JIP. Má na to právo?
Primář našeho standardního lůžkového oddělení nám chce pořídit monitorovaná lůžka. Vzhledem k tomu, že pracujeme na standardním oddělení, chceme se proti tomuto rozhodnutí bránit. Chtěli bychom se zeptat, zda monitorované lůžko s monitorem pro jipovou péči vůbec patří na standardní lůžkové oddělení? Pokud jsme všechny sestry bez specializace, a některé z nás nejsou registrované nebo jsou zdravotničtí asistenti, máme k obsluhování těchto lůžek vůbec kompetence?
Odpovídá Mgr. Viktorie Plívová, ředitelka odboru komunikace s veřejností a tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR
Dnem 1. dubna 2012 nabyla účinnost vyhláška č. 92/2012 Sb., o požadavcích na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče. Požadavky na technické a věcné vybavení jsou řešeny v přílohách č. 1 - 9 dle druhů a forem poskytovaných zdravotních služeb. Požadavky na vybavení nad rámec minimálních požadavků nejsou nikde upraveny a je povinností a odpovědností každého poskytovatele zdravotních služeb, aby vybavení zabezpečil v souladu s druhem a objemem poskytované zdravotní péče, oborem a spektrem prováděných výkonů a činností tak, aby byla zajištěna kvalita, bezpečí a dostupnost zdravotní péče.
Přílohy č. 3, Části II k vyhlášce č. 99/2012 Sb., uvádí personální zabezpečení akutní lůžkové péče standardní v takovém počtu, aby byla zajištěna kvalifikovaná a bezpečná ošetřovatelská péče, zastoupena je zde všeobecná sestra bez dohledu, pod dohledem a zdravotnickým asistentem.
Všeobecná sestra dle § 4 odst. 1) písm. b vyhlášky č. 55/2011 Sb., bez odborného dohledu a bez indikace, v souladu s diagnózou stanovenou lékařem, může zejména:
- Sledovat a orientačně hodnotit fyziologické funkce pacientů, tj. dech, pulz, elektrokardiogram, tělesnou teplotu, krevní tlak a další tělesné parametry.
Zdravotnický asistent dle § 30 odst. 1) písm. a může, pod odborným dohledem všeobecné sestry, zejména:
- Sledovat fyziologické funkce a stav pacientů a zaznamenávat je do dokumentace.
Tyto činnosti jsou v kompetenci výše uvedených nelékařských zdravotnických pracovníků, není stanoveno, zda se jedná o získávání hodnot fyziologických funkcí za použití fonendoskopu a tonometru, či odečtením z obrazovky, kde jsou digitálně zobrazeny.
Co se týká obsluhy a manipulace s lůžky, je povinností zaměstnavatele, při obnově zdravotnických přístrojů, zajistit proškolení v manipulaci odborným pracovníkem, vč. návodu k obsluze v českém jazyce a ten musí být na pracovišti k dispozici. V rámci zkvalitňování zdravotních služeb a zajišťování bezpečí pacientů dochází při obnově vybavení jednotlivých pracovišť i k pořizování polohovacích lůžek, což již dnes není pouze prioritou jednotek intenzivní péče.
Je otázkou toho, pro jaké pacienty a v jakém zdravotní stavu bude poskytována péče, kde je zapotřebí monitorování zdravotního stavu. Specializovanou péči mohou poskytovat sestry se specializovanou způsobilostí, ale též sestry, které provádějí specializovanou péči pod odborným dohledem této sestry. Kompetence sestry pro intenzivní péči najdete ve vyhlášce č. 55/2011 Sb. v § 54- 55.
www.tribune.cz
Zdroj: Medical Tribune