Připlatit si na lepší péči? Zapomeňte
Ještě naposledy se pokusil ministr Tomáš Julínek dohodnout se zástupci nespokojené části lidovců a zelených, aby mu neblokovali projednání čtyř důležitých zákonů zdravotnické reformy. Marně. Znamená to, že tyto zákony, které má dnes vláda na programu, se buď nebudou projednávat vůbec, protože je lidovečtí ministři zablokují, nebo je zřejmě vláda vrátí Julínkovi k přepracování.
Výsledek je v obou případech stejný: opět se na neurčito odsouvá jasné vymezení toho, na co mají pacienti v Česku nárok.
Teoreticky totiž všichni na všechno. Prakticky každý jen do výšky toho, jak moc je momentálně sytý nebo vyčerpaný účet konkrétní nemocnice či soukromého lékaře. Nebo kolik peněz má člověk na úplatky. Pacienti tak budou muset dál lovit známosti, uplácet nebo platit zbytečně víc, než musí, pokud chtějí dostat lepší péči.
Příklad? Omyvatelná sádra. Tu pojišťovny hradí jen dětem do deseti let. Ostatní mají nárok na tu klasickou, těžkou. Kdo chce lepší, musí si ji celou koupit, zaplatit a přinést k lékaři.
Julínkovy zákony počítají s tím, že by si pacient doplatil jen rozdíl mezi sádrou, kterou má hrazenou, a tou, kterou si vybral. Pět set korun místo tisícikoruny. To dnes není možné. Totéž platí u očních čoček. Standardní, hrazené pojišťovnou, stojí dva tisíce a pacient neplatí nic. Modernější pět tisíc. Nově by tato platba byla o dva tisíce levnější. "U léků už to funguje dávno," říká náměstek ministra Pavel Hroboň.
"Zdravotní pojišťovny navíc pracují na tom, aby vyhlásily, co je ubytovací standard v nemocnicích, léčebnách, ale i lázních," dodává. Zvažuje se, že by třílůžkové pokoje byly standardní, a kdo by chtěl větší soukromí - třeba dvoulůžkový pokoj, ten by si připlatil.
Stejně padá pod stůl i možnost zaplatit si konkrétního lékaře k operaci. Nebo to, že pacienta operuje robot. "Roboti mají lepší výsledky než lidé u operací prostaty, a tyto zákroky by proto pojišťovny hradily. Jestli ale někdo chce, aby mu robot operoval i břicho, proč mu to neumožnit," říká Hroboň.
Dokonalý guláš však dělají politici z poplatků. O nich se má ve Sněmovně hlasovat ještě letos. ČSSD a komunisté dosud prosazovali, aby byly osvobozeny děti do 18 let a důchodci. Proti tomu je tu návrh vládní koalice, že poplatky se odpustí dětem do šesti let a za ty, kterým není ještě patnáct, by rodiče ročně platili nejvýš tři tisíce korun.
Včera však šéf lidovců Jiří Čunek zapomněl na vlastní dohody a vrátil čas zpět do léta, kdy koalice vedla únavné přestřelky o poplatcích. Čunek totiž včera prohlásil, že chce nové kolo jednání o poplatcích. "Jsem ochoten se s nimi o tom bavit, když projdou moje reformní návrhy," říká Julínek. O těch však odmítá pro změnu diskutovat KDU-ČSL.Ten, kdo na tahanice doplácí, je pacient.
***
* O co přijdeme?
- Připlatit si za lepší sádru, oční čočku, umělý kloub nepůjde: buď si pacient zaplatí všechno, nebo dá lékaři úplatek. To, co funguje u léků, nebude ani nadále možné v případě zdravotnických prostředků. - Pacienti by nemuseli čekat (nově) zákonem stanovených šest měsíců na plánované zákroky, ale zaplatili by si a šli by na výměnu kloubu za měsíc. Dnes se to řeší u jiných než neodkladných případů pomocí úplatků. - O tom, že pacienta bude operovat robot, dnes rozhoduje finanční situace nemocnice - robotické operace jsou dražší. Nově by si ji mohl vyžádat a doplatit pacient.
Zdroj: Mladá Fronta DNES