Příští rok již Slováci nebudou muset dovážet radiofarmaka z Prahy
Od příštího roku by se na Slovensku mělo začít s výrobou radioaktivních prvků používaných pro lékařské účely - radiofarmak. Slováci je tak už nebudou muset dovážet z Prahy. Cyklotronové centrum v Bratislavě, kde se budou tyto látky vyrábět, má být podle odborníků dokončeno do příštího roku. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovaly Onkologický ústav Svaté Alžběty a Úřad pro normalizaci, metrologii a zkušebnictví.
Radiofarmaka jsou potřebná hlavně pro speciální vyšetření pomocí pozitronového emisního tomografu (PET). PET umožňuje přesněji a včas diagnostikovat nádorové, neurologické, kardiologické a také jiné nemoci už ve fázi, kdy příznaky choroby ještě nejsou jinak zjevné. Podle ředitele úřadu Dušana Podhorského se odborníkům v Bratislavě už několikrát podařilo radiofarmakum vyrobit, po technické stránce je výroba zvládnuta. Zdlouhavý je však proces registrace, která ještě několik měsíců potrvá.
Výroba radiofarmak na Slovensku by tak pomohla hlavně vyšetření pomocí pozitronového emisního tomografu, který k dnešnímu dni funguje v Bratislavě již pět let. Za toto období lékaři provedli více než 3500 vyšetření. Podle odborníků se radiofarmakum v současnosti vyrábí a dováží z Prahy, jde však o komplikovaný proces. Poločas rozpadu radioaktivního prvku používaného při PET je 110 minut, proto je důležitá rychlost přepravy. Během transportu se také zjišťuje, zda byla výroba úspěšná. Někdy se stane, že prvek poté, co dorazí na Slovensko, je už nepoužitelný. Čekací doba na vyšetření, jehož cena se podle slov přednostky kliniky nukleární medicíny Izabely Makaiové pohybuje mezi 1000 až 2000 eur, je asi jeden měsíc. Lékařka řekla, že to však není dlouhá doba, denně vyšetří kolem čtyř pacientů a tento úkon je hrazen zdravotní pojišťovnou.
Na výstavbu cyklotronu i tomografu byly využity zdroje z deblokace ruského dluhu. Proti zařízení již v minulosti protestovali obyvatelé bratislavské části Karlova Ves, kde bude tento přístroj spuštěn. Obávají se úniku radioaktivity. Podle odborníků se však nemají čeho obávat, protože slovenský cyklotron plní všechny bezpečnostní požadavky.
Zdroj: ČTK