Přeskočit na obsah

Pro léky na chřipku jenom s občankou

Pokud dostanete v lednu chřipku, možná budete překvapení. Pro své oblíbené léky už do lékárny nebudete moci poslat nikoho z příbuzných. Od Nového roku budou léky jako Nurofen Stop Grip, Modafen, Paralen Plus nebo Panadol Plus Grip pouze na občanku. Počet balení na osobu a týden bude limitovaný. Když do lékárny pošlete příbuzného, on si tak už pro sebe lék nebude moci koupit.

Ministerstvo zdravotnictví chce omezením volného prodeje zabránit tomu, aby z léků proti chřipce narkomani vyráběli drogy. Sami lékárníci přiznávají, že to pro běžné zákazníky může být komplikace. Původně však prosazovali mnohem razantnější opatření - prodávat léky, jako je Nurofen Stop Grip, jenom na recept. Léky proti chřipce jsou však jen jedny z mnoha, které spadnou do nové kategorie léků bez receptu s omezením. Mimo jiné tam bude třeba antikoncepce. MF DNES odpovídá na základní otázky.

1. Proč budou léky na občanský průkaz?

Lékárníci chtějí zabránit zneužívání léků narkomany. Nová kategorie léků pomůže i v situacích, kdy člověk vyrazí mimo domov a zapomene si léky. Dosud měli lidé dvě možnosti: buďto léčbu přerušit, nebo přesvědčit lékárníka. To se od ledna změní. Pokud pacient prokáže, že lék užívá, lékárník mu ho prodá.

2. Proč se to týká i léků jako je Paralen Plus?

Paralen Plus na rozdíl od běžného Paralenu obsahuje pseudoefedrin, který narkomanům slouží jako surovina pro výrobu pervitinu. Tutéž látku "vytahují" i z Modafenu, Nurofenu Stop Grip nebo Panadolu Plus Grip.

3. Jak se tím zabrání zneužívání léků?

Výdej na občanku narkomanům výrazně zkomplikuje shánění surovin. Počet balení na osobu a týden totiž bude limitovaný. Doteď jim v nákupu léků s pseudoefedrinem nebránilo skoro nic.

4. Kolik balení si budu moci koupit?

Počet balení bude vycházet z informací v příbalovém letáku konkrétního léku. Když v něm bude například napsáno, že by se lék neměl užívat déle než tři dny, může si zákazník koupit jenom jednu krabičku. 5. U jakých léků budou zpřísněná pravidla? Bude se to týkat těch léků, které pacientovi normálně předepisuje lékař. V případě, že člověk odjede na dovolenou a zapomene si s sebou třeba lék na tlak, občanka mu při výdeji léku nebude stačit. Lékárník ho nejdřív vyšetří - změří mu tlak. V databázi si ověří, jestli pacientovi lék jeho lékař skutečně předepisuje. 6. Bude to platit také pro antikoncepci?

Při vydávání antikoncepce bude stačit občanka. V lékárně si na ni ženy budou moci koupit oba typy antikoncepce - krizovou, jako je Postinor, i tablety, které se užívají dlouhodobě. Vyzvednutí receptu v ordinaci je pro ženy často formalitou - pokud antikoncepci užívají delší dobu, dostanou recept mezi dveřmi ordinace, aniž by je lékař prohlédl. Zatímco Postinor na občanku gynekologové vítají, vydávání ostatních typů antikoncepce se jim nelíbí. Bojí se, že pacientky přestanou chodit na preventivní prohlídky.

7. Co mám dělat, když si lék nemohu vyzvednout sám?

Léky proti chřipce nejsou životně důležité a pacient se bez nich nějakou dobu obejde. V akutních případech může předepsat lék lékař na pohotovosti.

8. Jak to funguje jinde ve světě?

Dobře je vydávání léků na občanku zaběhnuté třeba ve Velké Británii, USA, Kanadě nebo Austrálii. "Souvisí to s přijímáním větší odpovědnosti pacientů za vlastní léčbu. To znamená, že se člověk, který onemocní, nemusí automaticky rozhodnout, že hned půjde k lékaři. Může se nejprve poradit jen s lékárníkem," vysvětluje Michal Hojný z České lékárnické komory.

9. Jakým způsobem budou data o pacientech ohlídána?

Státní ústav pro kontrolu léčiv zřídí síť, která shromáždí data, jaké léky pacientům už vydali. Pomocí tohoto systému navíc zkontrolují, co pacientovi předepisuje jeho lékař. Jak budou citlivé informace o pacientech chráněny, zatím není jisté. Jedna z možností je, že pacient své údaje lékárníkovi zpřístupní PIN kódem. 10. Bude prodej některých léků omezený věkem?

Ano. "U dětí může užívání řady léků bez lékařského dohledu ohrozit jejich zdraví. Například některé léky na astma mohou způsobit poruchy růstu," zdůvodňuje Petra Keřková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. "Není účelné, aby si děti mladší patnácti let vyzvedávaly léky samy," říká šéf České lékařské komory Milan Kubek.

* Co se změní Od 1. ledna skončí volný prodej léků Modafen, Paralen Plus, Nurofen Stop Grip a Panadol Plus Grip.

Lékárníci je budou vydávat pouze po předložení občanského průkazu. Novinka má zabránit narkomanům kupovat léky ve velkém a vyrábět z nich drogy. Podle odhadů se na výrobu drog zneužije až osmdesát procent těchto léků. Na občanku se nově bude vydávat například i antikoncepce.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…