Přeskočit na obsah

Prof. Roman Prymula ztratil podporu premiéra

Premiér vyzval ministra k rezignaci poté, co deník Blesk zveřejnil fotografie, jak profesor Prymula vychází ze dveří restaurace bez roušky. Minul se s kolemjdoucím a nastoupil do auta s řidičem, aniž by si roušku nasadil. Přitom to bylo v době, kdy restaurace musely být zavřené, a zároveň při platnosti nařízení o povinném zakrytí nosu a úst ve městě při potkávání jiných lidí a při platnosti nařízení nosit roušku v autě, pokud v něm je jiná osoba než další člen domácnosti. V salónku objektu, který má v pronájmu provozovatel restaurace, mělo proběhnout pracovní jednání.

Podle Babiše prof. Prymula zásadně pochybil, když porušil stanovená protiepidemická pravidla. „Chyba pana ministra Prymuly je neomluvitelná. V době, kdy žádáme lidi o dodržování důležitých pravidel, kdy naši zdravotníci bojují v první linii, je takovéto chování naprosto nepřijatelné,“ uvedl premiér. Babiš vyzval také k rezignaci na stranickou funkci místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka, který se také schůzky účastnil.

Profesor Prymula rezignovat na post ministra odmítl. „Myslím, že jsem toho zas tolik neprovedl,“ reagoval nejprve na zveřejněné fotografie prof. Prymula v rozhovoru pro týdeník Respekt. Následně na tiskovém brífinku prohlásil, že nic neporušil. Obhajoval se, že se nejednalo o restauraci, ale soukromé prostory vyšehradské kapituly.

Jenže celý objekt, ze kterého ministr vycházel, má v nájmu provozovatel restaurace. A děkan vyšehradské kapituly uvedl, že se zástupci kapituly nikdo v posledních dnech o poskytnutí jakýchkoli prostor k jednání politiků nejednal.

„Když jednání skončilo, vracel jsem se prostorem, který je venku. Byl jsem tam sám, šel jsem bez roušky, přišel jsem k automobilu, sedl jsem si do něj a vzal jsem si roušku,“ uvedl v pátek Prymula. „Jediné, co tam je technicky v řádu sekund, že se tam vyskytoval můj pracovník, který byl v automobilu a šel mi otevřít dveře. Roušku jsem si nasadil v automobilu bezprostředně po dosednutí,“ sdělil Prymula na tiskovém brífinku. Na schůzce měl být podle jeho slov i ředitel FN Ostrava Jiří Havrlant. Ten po své mluvčí vzkázal, že na schůzce byl a že proběhla v uzavřeném neveřejném prostoru.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené