Přeskočit na obsah

Profesor: Kdyby lidé nekouřili, klesne Ca plic na desetinu

Praha - Karcinomem plic onemocní v ČR ročně přes 6000 lidí a 5500 na ni zemře. Profesor vidí problém i v tom, že lidé přes všechnu osvětu nadále nedbají na prevenci, u tří čtvrtin pacientů je nemoc odhalena pozdě, kdy ani moderní biologická léčba nepomůže.  Kdyby lidé nekouřili, klesne plicní rakovina až o 90 procent," řekl.

Screening s výjimkou Japonska v žádné zemi není, odhalí se jen minimum případů.

Ca plic se vyskytuje ve středním a vyšším věku, u mladých lidí do 30 let je vzácná. V ČR je doporučeno pravidelně kontrolovat lidi se zvýšeným rizikem vzniku zhoubných nádorů plic - což jsou zejména kuřáci a bývalí kuřáci nad 40 let, lidé vystavení vlivu rakovinotvorných látek a členové rodin s výskytem rakoviny plic.

Lidi s podezřením na Ca plic by lékař měl poslat na specializované pneumologické pracoviště, protože diagnózu je třeba stanovit rychle, aby mohla být neprodleně zahájena léčba. Pacienti, u nichž je nemoc odhalena v pokročilém stadiu, totiž obvykle zemřou do dvou až čtyř měsíců, uvedl profesor.

V Česku jsou evidovány tři biologické léky na rakovinu plic, dostupný je jeden, a to pouze v deseti specializovaných pneumoonkologických centrech. O léčbě totiž musejí rozhodnout odborníci na základě řady vyšetření. Zdravotní pojišťovny ji pak zaplatí každému pacientovi, který ji potřebuje, ujistil profesor.

ČTK, Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…