Projekt Phare pomohl Česku vybudovat systém uznávání kvalifikací
Od loňského vstupu Česka do EU dostalo osvědčení pro práci v cizině 690 českých lékařů, zubařů a farmaceutů a 210 zdravotních sester. Uznání diplomu, které potřebují pro práci v Česku, získalo 1300 zahraničních lékařů, zubařů a farmaceutů a 600 všeobecných sester. Novinářům to dnes řekla ředitelka odboru vědy, vzdělávání a ošetřovatelství ministerstva zdravotnictví Ivanka Kohoutová.
Tato první oficiální data jsou výsledkem projektu Phare o vzájemném uznávání zdravotnických kvalifikací, v němž Česko spolupracovalo s Německem a Velkou Británií. Trval 18 měsíců a EU do něj vložila půl milionu eur (15 milionů korun). Projekt pomohl vytvořit Česku systém, který umožní volný pohyb zdravotnických pracovníků.
V rámci projektu vzniklo v Praze pracoviště pro uznávání kvalifikací lékařů a v Brně pro uznávání kvalifikací sester. Byl vytvořen registr pro všeobecné sestry a porodní asistentky, pro něž je registrace nezbytnou podmínkou práce v cizině. Nyní je v něm přes 25.000 registrací. V projektu byly vytvořeny také nové vzdělávací programy pro všeobecné sestry a porodní asistentky, jež odpovídají evropským normám. Byly rovněž připraveny manuály pro úředníky, kteří evropské kvalifikace uznávají, i pro žadatele.
Systém je připraven, aby umožnil větší výměnu zdravotnických pracovníků mezi zeměmi a současně dal jistotu, že ti, kdo pečují o pacienty, mají kvalifikaci podle požadavků EU," řekl novinářům projektový vedoucí a generální tajemník Světového lékařského svazu Otmar Kloiber z Německa. Podle něj udělalo Česko dobře, že zmodernizovalo nemocnice a nakoupilo špičkové přístroje. "Teď dostalo také zprávu, že je třeba udělat něco s lidskými zdroji," konstatoval.
Prezident ČLK David Rath ČTK řekl, že před vstupem Česka do EU žádalo ročně kolem 200 lékařů o potvrzení bezúhonnosti, které potřebují pro práci v cizině. "Po vstupu nastal skok zhruba na dvojnásobek," řekl. Podle Ratha hrozí skokový nárůst žádostí v případě, že kraje budou snižovat platy zdravotníkům, což některé už dělají. "Doktoři pak utečou za lepším výdělkem do zahraničí," varoval Rath.
Podle zjištění projektu přichází do Česka více lékařů, než jich odchází. To je podle Ratha v pořádku. V Česku je totiž velká část lékařů ve vyšším věku a ubývá jich přirozeně rychleji. "Abychom udrželi stejné počty lékařů, musíme do zdravotnictví pustit více doktorů," řekl. Celkové počty lékařů, včetně zubařů, dosahují 36.000, bez zubařů 31.000, tato čísla se podle Ratha dlouhodobě nemění.
Zdroj: ČTK