Projekt propojí lékařskou péči na jihu Čech a v Dolních Rakousích
Dolní Rakousy a Jihočeský kraj pracují na projektu Healthacross, jehož cílem je propojit lékařskou péči v těchto sousedních regionech. Nyní rakouští experti zkoumají odlišnosti obou systémů zdravotnictví a hledají řešení, jak je odstranit. Novinářům to řekli dolnorakouský hejtman Erwin Pröll a jihočeský hejtman Jan Zahradník.
Do projektu, který dosud nemá v Evropě obdoby, je zapojena záchranná služba, nemocnice i lázeňství na obou stranách hranice. Obyvatelé sousedních krajů by mohli víc využívat jejich služeb už od roku 2010. Jsou k tomu podle Prölla dobré předpoklady. "Přinese to úspory v investicích i optimální využití zdravotnických zařízení," uvedl.
V Rakousku se to týká především nemocnice v Gmündu, městě ležícím přímo na hranici. Jihočeši mohou nabídnout například moderní oddělení hemodialýzy v Jindřichově Hradci, špičkové kardiocentrum v českobudějovické nemocnici nebo kvalitní lázně.
Podle Zahradníka přinese tato spolupráce užitek hlavně obyvatelům ve východní části kraje, protože budou mít možnost využít při akutních potížích nemocnici v Gmündu v těsné blízkosti Českých Velenic. "Výhodou je, že dolnorakouský model zdravotnictví je velmi podobný jihočeskému," řekl Zahradník.
Vstup do schengenského prostoru umožnil volný pohyb osob, čímž záchranné službě odpadl jeden ze základních problémů, a to rychlý přejezd hranice. Systémy zdravotnické péče však nejsou navzájem propojeny, odlišný je zejména způsob financování. Není také například vyřešeno, zda si Čech v nouzi může zavolat rakouskou záchranku, i když je poblíž hranice.
"Samozřejmě existují rozdílné systémy, ať už se to týká legislativy nebo výše nákladů, ale v současné době tyto záležitosti řeší experti a myslím, že příští rok mohou být vyřešeny," uvedl Pröll. Překážky podle něho nejsou až tak velké, je to jen otázka rozumného vzájemného finančního vyrovnání mezi zdravotními pojišťovnami obou států.
Cílem je, aby byla lékařská péče na území obou krajů poskytována co nejpružněji a nejefektivněji. Akceschopnost dolnorakouské záchranky se projevila například při nehodě autobusu ve Schremsu, připomněl náměstek hejtmana Vladimír Pavelka. Několik pacientů tehdy strávilo v gmündské nemocnici pár dní, pak byli převezeni do českých nemocnic. Není limitováno, jak dlouho může český pacient v takové situaci zůstat v rakouské nemocnici, protože to řeší mezinárodní úhradové centrum, systém však zatím funguje velice nepružně.
Celý projekt Healthacross přijde na 5,8 milionu korun, Jihočeský kraj se na něm podílí částkou 871.000 korun. Má šanci získat až 85 procent částky od EU.
Zdroj: ČTK