Přeskočit na obsah

Provoz nemocnic v Anglii ochromila stávka mladých lékařů

Přibližně deset tisíc mladých lékařů v úterý svou stávkou narušilo provoz nemocnic v Anglii, kde musely být odloženy tisíce zákroků. Ministr zdravotnictví označil protest proti finančním a pracovním podmínkám nových smluv za zbytečný a vyzval zástupce lékařů k novému jednání. Čtyřiadvacetihodinový protest potrvá do středečních 09:00 SEČ. Jde o první takovou stávku lékařů od roku 1975.

Podle údajů veřejného zdravotního systému NHS se v úterý odmítlo zapojit do práce 10.000 z celkového počtu 26.000 mladých lékařů, kteří měli tento den sloužit ve zdravotnických zařízeních. Nemocnice musely odložit 3300 plánovaných ošetření a chirurgických zákroků, což je přibližně desetina celkového počtu. Zároveň zrušily mnoha dalším pacientům schůzky, vyšetření a testy a vyzvaly obyvatele, aby se snažili řešit případné menší zdravotní problémy s lékárnami. Stávka ale přímo nezasáhla naléhavou péči a pohotovost.

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt označil stávku za "naprosto zbytečnou" a vyzval zástupce stávkujících, aby se vrátili k jednacímu stolu, kde předtím vláda s odbory neúspěšně řešila podmínky nových smluv. "Máme některé rozdílné názory s (lékařskými odbory) BMA v otázce platů. Ale chceme všem pacientům používajícím NHS slíbit stejnou kvalitu zdravotní péče každý den v týdnu," uklidňoval veřejnost Hunt.

Sporné finanční a pracovní podmínky se týkají 55.000 doktorů před atestací, kteří tvoří třetinu lékařů ve veřejném zdravotnictví. Odmítají nové finanční a pracovní podmínky a vyhrožují dalšími stávkami na konec ledna a začátek února, pokud jim vláda nevyhoví.

"Hluboce litujeme míry způsobených problémů, ale toto je boj o dlouhodobé bezpečí pacientů a o pracovní podmínky mladých lékařů," uvedl předseda výboru mladých lékařů v BMA Johann Malawana.

Konzervativní premiér David Cameron v pondělí prohlásil, že stávka vážně ohrozí zdraví pacientů, a vyzval lékařské odbory, aby protest odvolaly. Také Sdružení pacientů stávku odsoudilo a varovalo, že bude mít vážný dopad na pacienty a na jejich bezpečnost. Pacienti se podle sdružení stávají nevinnou obětí sporu mezi lékaři a vládou.

Představitelka NHS v Anglii Anne Rainsberryová ujistila, že úřady přijaly opatření, aby zajistily veškerou nezbytnou péči a aby se případné mimořádné situace rychle vyřešily. Existuje podle ní i dohoda s BMA, že například při hromadné havárii se místní lékaři rychle vrátí do práce.

Požadavky a stávky mladých lékařů podle průzkumu podporují dvě třetiny obyvatel, pokud je přitom plně zajištěna pohotovostní zdravotní služba. Bez zajištění pohotovosti podpora klesá na 44 procent. Jasně se proti stávce za všech okolností vyjádřilo jen 16 procent respondentů.

Mladí lékaři chtěli stávkovat už před Vánocemi, ale dali prostor dalším jednáním o sporu, který se týká platů a dalších pracovních podmínek. Toto pondělí ovšem odborový svaz BMA konstatoval, že vyjednávání ztroskotalo.

Lékaři v Británii stávkují kvůli příjmům jen zřídka. Naposledy se podobný protest mladých lékařů konal v roce 1975, kdy protestující usilovali o proplácení přesčasů.

ČTK

související články:

Britští lékaři budou hlasovat, zda půjdou do stávky

 

V Británii protestují v ulicích desetitisíce mladých lékařů

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené