Přeskočit na obsah

Provozovatelem letecké záchranné služby na Ústecku má být ATE

 Ministerstvo informovalo, že smlouva s ATE by mohla být podepsána zhruba v polovině února. Dá se však předpokládat, že rozhodnutí opět napadne konkurenční DSA a případ může zase skončit u antimonopolního úřadu.

Firma ATE v tendru zvítězila už při prvním posuzování. Podepsání smlouvy s ministerstvem ale předběžným opatřením zakázal antimonopolní úřad kvůli stížnosti DSA. Ministerstvo poté rozhodlo, že nabídky znovu posoudí.

Od ledna do podpisu smlouvy a převzetí základny v Ústí nad Labem zajistí službu v kraji buď policie a armáda prostřednictvím vrtulníků z Prahy a Plzně, nebo dosavadní provozovatel, firma DSA, s kterou by ministerstvu mohlo za určitých podmínek uzavřít dodatek smlouvy. Se zástupci ministerstev obrany a vnitra dnes zdravotnictví podepsalo memorandum o případném zajištění letecké záchranné služby na severu Čech.

Předseda hodnotící komise v závěru dnešního odpoledne informoval ministerstvo, že komise znovu posoudila nabídky ATE a DSA, které do tendru na ústeckou základnu přišly. Obě byly podle komise v souladu se zadávací dokumentací. "Proto (komise) stanovila jejich pořadí podle jediného hodnotícího kritéria, kterým je výše nabídkové ceny, a to se závěrem, že nabídka společnosti ATE skončila na prvním místě, neboť obsahuje nižší nabídkovou cenu než nabídka společnosti DSA," uvedlo ministerstvo.

Situace, kdy výsledky posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), se ale může opakovat. "Nejdřív si musíme přečíst závěry komise, pak se rozhodneme, jak budeme reagovat. Ale předpokládáme, že budeme pokračovat v prosazování našeho názoru," řekl ČTK v reakci na rozhodnutí ministerstva místopředseda představenstva DSA Daniel Tuček. DSA tvrdí, že vítězná ATE nemá potřebnou certifikaci na vrtulníky, a proto zřejmě může nabídnout nižší cenu. Tuček odkázal také na rozhodnutí ÚOHS, podle kterého úřad předchozí šetření přerušil a vyžádal si odborné vyjádření Evropské agentury pro bezpečnost letectví. ATE už dříve tvrzení konkurence označila za neprofesionální a účelová.

Mluvčí ÚOHS Martin Švanda ČTK potvrdil, že úřad přerušil řízení a vyžádal si odborný posudek. Stále platí, že ministerstvo nemůže podepsat smlouvu s vítězem kvůli předběžnému opatření antimonopolního úřadu věci v této věci, řekl.

Ministerstvo zdravotnictví letos vypsalo výběrové řízení s předpokládanou hodnotou 1,2 miliardy korun bez DPH na šest základen letecké záchranné služby, jediným kritériem byla cena. U pěti už je smlouva podepsaná. Na provozu letecké záchranné služby se má od ledna podílet i rakouská firma Helikopter Air Transport, která v tendru získala základny v Jihlavě a Ostravě. DSA, která má nyní společně s Alfa-Helicopter osm základen, má létat z Hradce Králové a Liberce, slovenská ATE z Olomouce. Čtyři stanoviště bude v letech 2017 až 2020 provozovat stát.

 Ministerstva podepíšou memorandum o letecké záchranné službě     

Zástupci ministerstev zdravotnictví, vnitra a obrany dnes podepíšou memorandum, na jehož základě bude leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji od ledna zajišťovat stát.

Praha 21. prosince (ČTK) - Ministerstvo zdravotnictví letos vybralo na provoz stanoviště v Ústí nad Labem slovenskou firmu Air-Transport Europe (ATE). Kvůli stížnosti konkurence u antimonopolního úřadu s ní ale nejprve nemohlo uzavřít smlouvu. Později se ministerstvo rozhodlo výsledek výběrového řízení zrušit. Nabídky by měla posoudit nová komise, jejíž složení na začátku prosince schválila vláda.

Do Ústeckého kraje od ledna bude létat policejní vrtulník z Prahy. Na části území pomůže i armáda, která nyní zajišťuje leteckou záchrannou službu v Plzeňském a Karlovarském kraji. Vojenští letci by měli v případě potřeby létat do jihozápadní části Středočeského kraje a Krušných hor.

Ministerstvo zdravotnictví letos vypsalo výběrové řízení s předpokládanou hodnotou 1,2 miliardy korun bez DPH na šest základen letecké záchranné služby, přičemž jediným kritériem byla cena. U pěti už je podepsaná smlouva. Kromě ATE se má na provozu letecké záchranné služby od ledna podílet rakouská firma Helikopter Air Transport, která v tendru získala základny v Jihlavě a Ostravě. DSA, která má nyní společně s Alfa-Helicopter osm základen, bude létat z Hradce Králové a Liberce. Čtyři stanoviště bude v letech 2017 až 2020 provozovat stát.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…