Přeskočit na obsah

Průzkum: ČR má dobrou antibiotickou politiku, ale i problémy

Antibiotickým střediskům, která mají bojovat proti odolnosti lidí vůči antibiotikům, chybí v Česku dostatečná legislativní, organizační a finanční podpora. Vyplývá to z evropského průzkumu Antibiotická strategie (ABS). ČR se přesto řadí k nejvyspělejším zemím, které se snaží řešit antibiotickou resistenci. Oproti ČR některé země nepřijaly žádný antibiotický program a jejich činnost v této oblasti je nesystematická. Výsledky novinářům představil primář Klinické mikrobiologie a antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce Vlastimil Jindrák.

"Česká republika patří díky dlouholeté tradici antibiotických středisek mezi nejvyspělejší státy, ačkoliv byly identifikovány některé slabé stránky našeho systému," řekl Jindrák. Antibiotická střediska zajišťují distribuci antibiotik v jednotlivých nemocnicích a tím kontrolují její množství.

Za problematický byl označen nedostatek personálu a malá podpora jeho odborného růstu. Průzkum si všiml také nedostatečně definovaným kompetencím pracovníků antibiotických středisek. Zmínil také špatnou dostupnost údajů o místní spotřebě antibiotik. V ČR je prý antibiotická politika poznamenána tím, že aktivity vyvíjené proti resistenci v nemocnicích i ambulancích stojí převážně na dobrovolné bázi.

Ministerstvo zdravotnictví letos schválilo národní antibiotický program zaměřený na komplexní prevenci a kontrolu antibiotické rezistence. Chystá i informační webovou stránku o antibioticích. Antibiotická politika se stala také tématem blížícího se českého předsednictví EU. Rozumné nakládání s antibiotiky je podle lékařů cestou, jak zachovat jejich účinnost.

Podle lékařů se nyní až polovina antibiotik v ambulancích nepředepisuje "úplně správně". Zdravotní pojišťovny přitom za tyto léky zaplatí ročně až tři miliardy korun. Celých 40 procent spotřeby antibiotik připadá na vrub dětským pacientům. Podle odborníků nadužívání antibiotik může více ohrožovat život zejména těžce nemocných lidí.

Nejvyspělejší systém ze zúčastněných zemí mají podle výsledků projektu Belgie, Rakousko a Slovinsko. Projektu se ve dvou uplynulých letech kromě českých nemocnic zúčastnila zdravotnická zařízení dalších osmi států EU.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…