Přeskočit na obsah

Psychiatři i jejich odpůrci řeší na kongresu kontroverzní témata

Na Psychiatrickém kongresu, jehož se v těchto dnech v Praze účastní šest tisícovek odborníků z celého světa, se řeší i velmi kontroverzní témata. Týkají se třeba nedobrovolných hospitalizací, zneužívání psychiatrie a lidských práv, řekl novinářům prezident kongresu Juan Mezzich.

Proti kongresu v sobotu protestovalo asi sedm stovek odpůrců psychiatrie převážně ze zahraničí. Podle Mezziche pražský kongres nabídl představitelům odpůrců prostor a o otázkách se diskutovalo přímo na kongresu. Někteří z nich to ale popírají.

"My máme hodně témat, o kterých bychom chtěli diskutovat, ale nikdo se s námi nebavil," řekl ČTK předseda evropské sekce Občanské komise za lidská práva Dán Thorsten Mljemar. Komise je součástí scientologické církve, která neuznává psychiatrické metody. Má výhrady třeba k tomu, že se lidem podává příliš mnoho psychofarmak. Na sobotním protestním průvodu příznivci scientologů hlásali výroky jako "Psychiatři barbaři" nebo "Nedrogujte naše děti"

. Podle Mljemara kongres pozval k diskusi jiné kritické organizace, i ty ale podle něj dostaly malý prostor. "Měli přednášku včera večer, když už na kongresu skoro nikdo nebyl, bylo to zklamání," řekl Mljemar.

Mezzich míní, že mezi skupinami odpůrců je třeba rozlišovat. "Jsou skupiny, které jsou z ideologických důvodů proti psychiatrii, říkají třeba, že jsme vrazi," řekl Mezzich. Střety, které jsou prý na velkých psychiatrických kongresech obvyklé, česká veřejnost téměř nezná.

V ČR nejsou podle Jiřího Rabocha z Psychiatrické kliniky v Praze zřejmě skupiny odpůrců tak silné. Moc slyšet zatím nejsou ani organizace pacientů a jejich rodin, což je prý ale celkem škoda. Spolupráce pacientů a lékařů může totiž nakonec vést k pozitivním změnám v přístupu k léčbě duševních nemocí.

Psychiatrie podle Mezziche dělá ohromné kroky kupředu. Doby, kdy se léčebny stavěly na okrajích měst daleko od duševně zdravých, již prý dávno minuly. Dnes se psychiatrie profiluje jako moderní obor medicíny postavený na týmové práci lékařů, psychologů a sociálních pracovníků. Přesto zbývá mnoho oblastí, které představují do budoucna další výzvu k řešení. Jde prý zejména o otázky etické a humánní. Například aby se v budoucnu psychiatrie více zaměřovala na člověka jako osobnost a aby se více dbalo na duševní zdraví lidí.

V mnoha zemích údajně rozvoj moderní psychiatrie trpí nedostatkem financí. Na ten si stěžují dlouhodobě také čeští psychiatři. Právě v Česku a na Slovensku jde prý na psychiatrii nejmenší procento peněz ze zdravotních rozpočtů zemí Evropské unie.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…