Psychiatrické centrum hledá dobrovolníky na výzkumy
Psychiatrické centrum v Praze hledá pro výzkumné účely lidi, kteří na vlastní kůži zažili požár nebo povodně. Odborníci s nimi chtějí vést rozhovory o tom, jak čelili krizové situaci. Výsledky mají pomoci zlepšit krizovou komunikaci a zajistit efektivní záchranu v případě podobných katastrof. Psychiatrické centrum hledá dobrovolníky i pro výzkum paměti a pozornosti. Hledá také potomky psychicky nemocných lidí. Výzvy centrum zveřejňuje na svých webových stránkách.
Mezinárodní výzkum krizové komunikace začal letos a potrvá do roku 2011. Zahraniční partneři se zaměří na rozhovory s lidmi, kteří prožili bombové útoky v Londýně, zemětřesení v Turecku nebo zhroucení budovy v Polsku. Výzkumníci budou spolupracovat i s hasiči, zdravotnickými dobrovolníky a úředníky, kteří jednali s oběťmi katastrof. Rozhovory se vedou anonymně.
Z účasti na dalším výzkumu Psychiatrického centra si může člověk přinést i osvědčení o svých schopnostech. Týká se to například zkoušek paměti, soustředění a usuzování. Centrum hledá psychicky zdravé lidi starší 20 let, kteří se nechají podrobit neuropsychologickým testům. Výsledky poslouží ke srovnání se schopnostmi psychiatrických pacientů.
Za podíl na výzkumu bipolární afektivní poruchy dokonce centrum zaplatí dobrovolníkům 1000 korun. Přihlásit se může potomek nemocného, kterému je mezi 15 a 30 lety. Může být zdravý nebo trpět stejnou chorobou. Vedle odměny centrum zájemci proplatí také cestovné do pražské vojenské nemocnice, kde je nutné přijet na vyšetření magnetickou rezonancí.
Psychiatrické centrum pracuje již delší dobu také na originálním projektu ITAREPS, který by mohl přinést nové poznatky k léčbě schizofrenie. Jde o to, že dobrovolníci z řad pacientů nebo jejich příbuzní každý týden posílají do centra sms zprávu o svém stavu. Pomocí předem domluvených znaků může lékař poznat, kdy se blíží opětovné propuknutí nemoci. Může okamžitě zareagovat například změnou dávkování léků a předejít tak hospitalizaci pacienta v léčebně. Podle předběžných výsledků se zdá, že projekt pomáhá předejít až 60 procentům opětovných hospitalizací.
Psychiatrické centrum sídlí v areálu Psychiatrické léčebny v Bohnicích, ale spadá pod třetí lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Centrum spolupracuje se Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
Zdroj: ČTK