Přeskočit na obsah

Psychosomatická medicína se hlásí o slovo

V době, kdy se v Česku řada lidí potýká s dlouhodobými následky covidu, potřebujeme psychosomatickou medicínu více než kdy dřív. Naznačují to alespoň zástupci Společnosti psychosomatické medicíny ČLS JEP. „V Česku se psychosomatické léčbě nevěnuje příliš velká pozornost, není dokonce ani hrazena pojišťovnami. Je tedy otázkou, jak účinně dokáže tuzemské zdravotnictví zareagovat na očekávatelné důsledky pandemie, které negativně ovlivňují i psychický stav lidí,“ upozorňuje MUDr. Vladislav Chvála, předseda Společnosti psychosomatické medicíny ČLS JEP.

Při léčbě pacientů s následky po infekci COVID-19 by se podle psychosomatiků nemělo zapomínat, že se na tzv. postcovidovém syndromu podílí stres a pocit bezmoci. Výsledkem mohou být psychosomatické poruchy bez velkého tělesného nálezu.

Například v Německu je zapojení psychosomatické léčby samozřejmou součástí léčby, upozorňují zástupci psychosomatiků v tiskové zprávě. Odkazují na německé studie, které se zaměřily na efekty léčby. „Po psychosomatické léčbě se výrazně snížila jak pracovní neschopnost, tak i počet návštěv u lékaře a spotřeba medikamentů, čímž se snížily náklady na jednoho pacienta o 65 %,“ cituje závěry německých studií o zavedení psychosomatické léčby docent MUDr. PhDr. Jan Poněšický, PhD., a pokračuje: „V deseti nejvěrohodnějších výzkumech, na kterých se podílely jak pojišťovny, tak i psychosomatické kliniky, se ukázalo, že se právě psychosomatickou léčbou zmenšila pracovní neschopnost o 67 %, lékařské kontakty o 40 %, nemocniční pobyty o 66 %, užívání léků proti bolesti o 74 % a užití psychofarmak o 50,5 %.“

Odborná lékařská společnost pro psychosomatickou medicínu se již léta snaží, aby byla tato léčba dostupná i v Česku. „Psychosomatická medicína je uznávanou součástí klasické medicíny, od roku 2013 je to postgraduální obor, máme však pouze 25 atestovaných lékařů, a jen málo z nich má vědecko-pedagogické tituly docent či profesor. Problémem je postoj státu, ale i České lékařské komory, který právě tento typ léčby zatím odmítá začlenit do systému zdravotního pojištění,“ dodává Vladislav Chvála.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené