Rath přibrzdil přísun peněz obcím
Jedni chtějí novou hasičárnu, druzí sokolovnu. Další bojují za opravená náměstí a jiným zase stačí, když cestou do práce nebudou zakopávat na polorozpadlých chodnících.
S mnoha projekty středočeských obcí a měst, jež se právě na tyto nedostatky zaměřovaly, je však konec.
Minimálně na čas. Nové krajské vedení v čele s hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD) totiž utáhlo pomyslný kohout toku peněz, které měly na jednotlivé projekty přijít z Evropské unie.
Krajská rada do letošního jarního balíku vůbec nezařadila program týkající se rozvoje měst a obcí.
Do zdravotnictví 660 milionů Místo toho dala jen do zdravotnictví 660 milionů korun. To je víc než částka určená pro všechny ostatní položky dohromady.
"Určitě to není nepoměr, protože na zdravotnictví kraj v minulosti čerpal málo," prohlásil hejtman David Rath.
"Navíc kraj nemá povinnost rozdělovat peníze podle toho, jak si obce rozhodnou," řekl. Svůj podíl na odlivu peněz z obcí však má i fakt, že kraj začal za občany platit třicetikorunové poplatky u lékaře.
Jen za leden to bylo osm milionů korun. Doplácejí na to právě obce, které chtěly opravovat silnice, postavit kulturní centrum nebo třeba vybudovat novou knihovnu. Na podobné aktivity totiž kraj obcím i městům dohromady vyměřil 120 milionů korun, což je o 50 milionů méně než loni.
V Dobříši chtěli požádat o dotaci na úpravu centra za sto milionů korun. "Stejně jako ostatní města máme nastavené plány a projekty dopředu. Na plánu úpravy náměstí jsme pracovali dva roky a nebylo to jednoduché. Mrzelo by nás, kdybychom dotaci dostat nemohli," uvedl starosta Jaroslav Melša (ODS).
V Bělé pod Bezdězem mají dokonce hotovou už první etapu obnovy náměstí. Letos se připravovali na druhou. "Ta je pro nás velmi důležitá. Byl by to problém, kdybychom nemohli žádat o dotace. Vložili jsme spoustu peněz do přípravy, máme už vyhlášené výběrové řízení na dodavatele, střed města by vůbec nebyl dodělaný," poznamenala starostka Daniela Pastorková (ODS).
"Jsme desetitisícové město. Rozvoj nemocnic jde mimo nás. Teď kvůli tomu stojí přestavba náměstí," postěžoval si i místostarosta Čelákovic Luboš Rýdlo (KDU-ČSL).
Kritika se ozývá také z Kutné Hory. "Jen naše město by s přehledem vyčerpalo celou částku, kterou kraj určil pro volnočasové aktivity," řekl starosta Ivo Šalátek (ODS) s tím, že si plánovali třeba přestavbu bývalé hasičárny na multikulturní centrum.
Podle Ratha je čerpání peněz na zdravotnictví nevyhnutelné. "To se rozdělí především na stavební investice, protože nemocnice jsou v zoufalém stavu," vysvětlil Rath.
Podle hejtmana se prý obce bát nemusí. "O peníze nemohou přijít. Mezi programy nelze převádět. Bez souhlasu Bruselu není možné finance převádět například z měst na zdravotnictví a naopak," řekl Rath.
Ani to však starosty měst a obcí neuklidňuje. Kraj se totiž netají tím, že letošní výrazná jarní injekce do zdravotnictví nebude poslední.
V nejbližších letech prý bude nutné do nemocnic investovat čtyři miliardy korun.
Někteří představitelé obcí si myslí, že je postup rady při rozdělování peněz nezákonný.
Ministerstvo vnitra, pod které obce spadají, se k tomu příliš vyjadřovat nechce. "K tomuto problému mám málo informací. Až se na nás obce obrátí, posoudíme, co se dá dělat," napsal MF DNES v textové zprávě ministr vnitra Ivan Langer.
Městům a obcím teď zbývá poslední naděje. Peníze se budou letos rozdělovat ještě jednou. Podle Ratha by na peníze pro města a obce mohlo dojít na podzim.
Kolik peněz tedy rozdělí letos na jaře a na co? Na zdravotnictví 660 milionů korun, na aktivity ve volném čase 120 milionů, na přeměnu špatně využívaných průmyslových zón 150 milionů, na cestovní ruch 100 milionů, na veřejnou dopravu rovněž 100 milionů a na opravy a údržbu silnic pouhých 60 milionů korun.
Zdroj: Mladá Fronta DNES