Ředitelé nemocnic chtějí pro hodnocení kvality péče jasné zadání
Fakultní nemocnice by měly zveřejňovat na svých webových stránkách informace o kvalitě péče. Pacienti by si tak mohli vybrat, kde se chtějí léčit. Ředitelé nemocnic, jež ČTK oslovila, se tomuto návrhu prvního náměstka ministerstva zdravotnictví Davida Ratha nebrání, chtějí však pro hodnocení kvality jasné zadání.
Rath plánuje, že kvalitní nemocnice by byly finančně odměněny, zařízení s horší péčí by čekala sankce. Nemocnice zatím údaje o úspěšnosti léčby nezveřejňují, Rathův návrh by tak mohl být průlomem do dosavadního mlčení o úspěšnosti jednotlivých nemocnic. Pacienti dosud nemohli zjistit, jaké šance na vyléčení v konkrétní nemocnici mají, jak kvalifikovaný personál se o ně bude starat či kolik nemocných postihla při hospitalizaci nemocniční nákaza a kolik jich v dané diagnóze zemřelo.
"Se zveřejňováním informací o kvalitě léčby problém nemáme, potřebujeme ale jasná kritéria," řekl ČTK ředitel pražské Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Horák. Nemocnice by podle něj mohly okamžitě začít zveřejňovat data z oblasti kardiochirurgie, kde již je systém hodnocení podrobně vypracován.
Do systému se vkládají data o každém pacientu a systém vypočte například předpokládané riziko úmrtí, které vychází z toho, jak je pacient nemocný, jaký výkon se mu dělá, jak je starý a jaké má další nemoci, popsal systém Horák. Pokud by to takto bylo i v jiných oborech, dala by se porovnáním vypočteného údaje a skutečnosti zhodnotit úspěšnost nemocnice i konkrétního doktora pro jednotlivé diagnózy či typy výkonů.
Stejný názor má i ředitel pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Rozřazení nemocných do skupin podle dalších hledisek by ale podle něj mohlo být pro pacienty nepřehledné. "Pacient těžko bude vědět, do jaké skupiny se zařadit," poznamenal.
Oba ředitelé se shodli, že jednodušší je srovnávat nemocnice podle kvality hotelových služeb a spokojenosti pacientů. Řada zařízení již tyto údaje na webu uvádí. Bonusy a sankce mají nemocnice již nyní za hospodářské výsledky. Částka 100.000 korun, kterou Rath navrhuje v bonusovém a sankčním řádu za vyrovnané hospodaření nemocnic, je podle názoru ředitelů dobrou motivací pro management. Pokud by to měl být příjem nemocnice, při obratu 4,5 miliardy korun by v případě VFN nehrála částka žádnou motivační roli.
"Za šéfování největší nemocnice v zemi je 48.000 korun hrubého se všemi příplatky, tak každá koruna by byla dobrá," podotkl k odměnám pro management Ludvík.
Podle náměstka pro léčebnou péči ostravské fakultní nemocnice Josefa Srovnala se hodí každá koruna, kterou nemocnice získá. "Motivační je pro nemocnici jakákoliv částka," řekl ČTK. Podle něj by to bylo i ohodnocení pro management, který dobře odvádí svou práci.
Zveřejňování úspěšnosti léčby se Ludvík trochu obává. "Co si pomyslí rodiče, když si přečtou, že u nás je největší úmrtnost dětí na onkologická onemocnění?" řekl. Motol má nejtěžší případy dětských leukémií a zhoubných nádorů v zemi, to pak ovlivňuje i výsledky.
Nemocnice by měly posílat na vyžádání pacienta individuální účet. "To klidně udělám, otázka zní, kdo to zaplatí, protože je to administrativa navíc," dodal Ludvík.
Zdroj: ČTK