Reklamaci vakcíny lékaři neberou
V očkování proti chřipce máme proti Evropě ještě rezervy. Zatímco na západ od hranic si o vakcínu u lékaře běžně řekne až 60 procent lidí, v Česku je to jen sedm procent.
I když také u nás zájem o vakcínu stoupá, mnohé firmy na ni přispívají nebo očkování rovnou organizují.
Teď už je však pozdě - kdo váhal, zda investovat pár korun do očkování, tuto zimu už to nenapraví. Nemusíte však za každou cenu litovat. Ani všichni odborníci totiž nehorují pro plošné očkování všech lidí.
"Rozhodně ho však doporučuji lidem starším 65 let a pak těm, kdo mají chronické zdravotní potíže jako třeba vysoký krevní tlak nebo cukrovku," uvedl Roman Prymula, šéf odborné vakcinologické společnosti.
Podle něj by semělo brát v potaz také povolání - očkování považuje za vhodné u zdravotníků. "Ani ne kvůli nim samotným, ale kvůli lidem, o něž se starají," podotkl. Když mají zdravotníci staré, oslabené pacienty, mohou na ně virus přenést. Asi největší spory se vedou o to, zda se mají očkovat i malé děti.
"Záleží na rodičích. Ale pokud nechtějí očkovat dítě, udělají dobře, když se naočkují proti chřipce všichni kolem něj," radí zastánkyně očkování Marie Otavová z národní referenční laboratoře pro chřipku. V praxi k plošnému očkování dětí zatím přistoupilo pouze Finsko - vakcínu dostávají půlroční až tříleté děti.
Poslední možnost nechat se očkovat měli zájemci na konci třetího lednového týdne. "Teď už by to naopak bylo na škodu," řekla Otavová. Injekce naplno zabere až po dvou třech týdnech, a kdyby člověk v této době narazil na chřipku, mohl by třeba podcenit první příznaky, což je nebezpečné.
Kdyby člověk chřipku přechodil, mohla by vést k dalším komplikacím - buď se může rozvinout bakteriální infekce například v podobě zánětu průdušek, případně může chřipka napadnout vnitřní orgány a oslabeným lidem zhoršit třeba potíže se srdcem.
Tak jako nestačí jednou prodělat chřipku, abyste ji už nikdy nedostali, ani vakcína nechrání dlouho, většinou je třeba jít každý rok na novou - obojí je způsobeno tím, že se virus neustále mírně mění. Nepočítejte však s tím, že byste mohli reklamovat injekci, kdybyste nemoc navzdory očkování dostali - žádný výrobce negarantuje stoprocentní účinnost.
Zdroj: Mladá Fronta DNES