Řetězce ordinací rostou
V Česku získávají pozice dvě velké sítě soukromých ordinací. Firma Mediclinic, která kupuje privátní ambulance praktických lékařů a sjednocuje je pod jednu značku, jich už získala přes šedesát. "Rosteme podle plánu a do konce roku bychom chtěli mít kolem sta ordinací," říká jeden ze šéfů a spolumajitel Medicliniku Martin Hofman. Majoritní podíl v řetězci patří skupině Penta Investments.
Nepřímo konkurenční řetězec Moje Ambulance, který vlastní Marek Potysz, bývalý spolupracovník miliardáře Tomáše Chrenka, chce během příštího roku zdvojnásobit počet pacientů. Teď jich má podle Potysze přes čtyřicet tisíc.
Pro pacienty se nic nemění, v síti platí veřejné zdravotní pojištění, a lidé tedy nemusí nic hradit v hotovosti. V případě Medicliniku jim obvykle navíc zůstane i ošetřující lékař, který sice svou ordinaci firmě prodá, ale zároveň v ní pracuje dál jako zaměstnanec.
Důvodem pro prodej je obvykle to, že nemá, komu by ordinaci předal nebo za tržní cenu přepustil. "Nechtěl jsem zakončit kariéru tak, že pověsím klíče od ordinace na radnici na hřebík," říká dětský lékař Vladimír Ladman, který na Pelhřimovsku prodal Medicliniku šest malých ordinací. Ty obhospodařoval střídavě sám, protože měly otevřeno na přeskáčku jen několik hodin týdně.
Kolik za ně inkasoval, nechce uvádět. Odměna pro lékaře se však obvykle skládá z jednorázového vyrovnání a z domluvy o platu, který bude bývalý majitel pobírat už jako zaměstnanec řetězce.
Podle údajů Medicliniku se kupní cena odvíjí od ročních tržeb lékaře. Pokud jsou kolem 850 tisíc korun, je Mediclinic ochoten zaplatit přibližně 920 tisíc korun, v případě tržeb ve výši milionu a půl, může prodávající počítat s odměnou mírně přesahující 1,6 milionu korun. "To je hrubý odhad. Nezáleží totiž jen na tržbách, ale také na nákladech na provoz ordinace," říká k číslům Hofman.
Podle něj na růst sítě nemá zatím žádný vliv finanční krize, která zdražila úvěry. Penta prý investuje většinu nákupů hlavně z vlastních zdrojů. Kolik je firma připravena investovat, nechce uvádět. Podle jejích odhadů existuje přibližně dvacet tisíc soukromých ordinací, z nichž by mohla získat několik stovek. Její byznys je postaven hlavně na úsporách nákladů díky centrálnímu nákupu zdravotnického materiálu či společnému vedení účetnictví a přímé komunikaci se zdravotními pojišťovnami. To v rámci sítě může zvládnout levněji než jednotlivý lékař.
Trochu jinak má postavený byznys společnost Moje Ambulance, která buduje hlavně nové ordinace. Dnes jich má devět, do konce roku chystá zahájení provozu dalších dvou: ve Zlíně a v Brně.
"Počítáme s tím, že ještě letos budeme poskytovat péči více než 50 tisícům pacientů. Příští rok chceme číslo zdvojnásobit," uvedl včera pro MF DNES majitel firmy Marek Potysz. Podle něj by v prvním pololetí příštího roku měly do sítě přibýt další dvě až tři sdružené ambulance praktických lékařů. Těch dnes firma zaměstnává pětatřicet a začínajícím umožňuje také získat atestaci praktického lékaře. V Česku totiž rychle přibývá starších praktických lékařů a mladí se do oboru příliš nehrnou.
***
* Mediclinic
Podle spolumajitele Mediclinic Martina Hofmana (foto) bude mít do konce roku firma přibližně sto ordinací. Řetězec, za nímž stojí Penta, přebírá ambulance praktických lékařů i specialistů, kteří v nich často zůstávají pracovat.
* Moje Ambulance
Firma Marka Potysze (foto) vytváří hlavně nové ambulance, do nichž hledá lékaře. Letos by měla mít síť 11 praxí, dvě přibudou ve Zlíně a v Brně. Potysz nedávno založil ještě firmu Fitaktivnet se zaměřením na zdravý pohyb.
Zdroj: Mladá Fronta DNES