Revmatoidní artritidu lze nově léčit i po selhání předchozí léčby
Moderní biologické léky druhé generace mají jiný mechanismus účinku než jejich starší předchůdci, a mohou tak pomáhat pacientům revmatoidní artritidou i v případě, že předchozí léčba nemoci selhala. Kvůli vysoké ceně je však dostávají pouze někteří pacienti. Novinářům to v Praze řekl ředitel Revmatologického ústavu Karel Pavelka.
Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění, při němž imunitní systém nesprávně reaguje a "bojuje" proti vlastním kloubům. Nemoc postihuje zhruba jedno procento populace, v Česku jí trpí asi 100.000 lidí.
Příčiny vzniku onemocnění nejsou dosud známy, určitý vliv mají ale genetické předpoklady. Nemoc se u lidí v produktivním věku vyskytuje třikrát častěji u žen než u mužů. Nemoc často postihuje mladé lidi a vede k invaliditě; až polovina pacientů do deseti let od prvního projevení choroby opouští zaměstnání.
Podle Pavelky by bylo vhodné nasadit biologickou léčbu asi u tří tisíc pacientů; nyní však tyto léky dostává necelá tisícovka lidí. Roční léčba jednoho pacienta totiž zdravotní pojišťovny stojí až 400.000 korun. "Kdybychom chtěli všechny pacienty léčit biologickými léky, stálo by to tolik, jako je celý rozpočet na české zdravotnictví," uvedl Pavelka.
Biologické léky se na léčbu revmatoidní artritidy v Česku používají od roku 2001, ve větší míře posledních pět let. Jedná se o bílkovinné preparáty vyvinuté genetickými inženýry, které jsou schopny cíleně ovlivňovat buněčné struktury, které nemoc způsobují. Mohou tak přerušit patologický proces a potlačit nebo zastavit nepříznivou imunitní reakci.
Biologická léčba se však k českým pacientům podle současných kritérií dostává až ve chvíli, kdy běžné léky nezaberou. V tomto stadiu už mohou mít například nevratně poškozené klouby, někdy se přidružují i poškození plic, očí a ucpávání cév.
Zdroj: ČTK