Přeskočit na obsah

Revoluční operací zachránili malého Marka

Eva Kovandová z Rokycan si konec svého těhotenství neužila. Lékaři z plzeňské fakultní nemocnice zjistili, že hlavička jejího dítěte se nevyvíjí tak, jak by měla.

Ještě nenarozenému Markovi se v hlavě hromadil mozkomíšní mok, který se nedokázal dostatečně vstřebávat do krve. Už tehdy bylo jasné, že brzy po porodu bude muset miminko na operaci.

Teď už Eva Kovandová září štěstím. Při vzpomínce na dny minulé se jí pak stále zmocňuje dojetí. Plzeňští specialisté zachránili před čtrnácti dny jejímu dítěti život i díky nové technologii, se kterou dosud žádní lékaři ve střední a východní Evropě nepracovali.

Hydrocefalus neboli vodnatelnost mozku se léčí implantací drenáže, která přebytečný mok odvádí z mozku nejčastěji do břišní dutiny. "Při navigaci drenážní hadičky jsme u malého Marka poprvé využili nový elektromagnetický systém.

Poskytne nám obraz anatomie pacienta, aniž by bylo nutné jeho hlavu pevně fixovat," vysvětluje Petr Vacek, který operaci vedl.

Plzeňští specialisté tak získali výjimečné prvenství. Dosud se totiž podobné operace v celé střední a východní Evropě dělaly jen pomocí optické navigace, která vyžaduje pevné ukotvení hlavy.

"To je u novorozenců nemožné. Mají ještě měkké lebeční kosti a pevná fixace navigačního systému na hlavu by mohla znamenat nevratnou deformaci lebky," upozorňuje neurochirurg Petr Vacek.

Podle něj se dá nová elektromagnetická technologie přirovnat k navigaci GPS. "S tím rozdílem, že v neurochirurgii teď jde o skutečnou revoluci," dodává plzeňský specialista.

Patentovaný elektromagnetický systém Axiemod společnosti Medtronic stojí zhruba 10 až 12 milionů korun. "Firma nám jej na operaci zapůjčila zdarma, abychom ho vyzkoušeli," říká mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Renata Jenšíková.

Plzeňští lékaři léčí ročně několik stovek případů hydrocefalu. Každý rok provádějí zhruba 40 operací, při nichž musí zavádět do těla pacienta drenážní hadičku.

"Často si poruchy u dětí všimneme už během těhotenství. Při hydrocefalu je totiž mozková část hlavy nápadně větší než obličejová. To způsobuje hromadící se mozkomíšní mok," popisuje onemocnění přednosta neurochirurgického oddělení plzeňské nemocnice Milan Choc.

Pokud onemocnění lékaři rozpoznají už při těhotenství, mohou se snadněji připravit na pozdější komplikace a dříve určit diagnózu. Malý Marek to štěstí měl. Lékaři si jeho poruchy všimli na konci těhotenství.

"Kdyby se to zjistilo až po porodu, byl by proces léčení určitě komplikovanější," přiznává Markova maminka. Malí pacienti mají velkou šanci, že je porucha nebude v životě nijak omezovat.

"U téměř dvou třetin pacientů se zdravotní stav postupem času výrazně zlepšuje," dává Milan Choc naději i ostatním nemocným.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…