Přeskočit na obsah

Riziko arbitráží oddaluje záměr Slovenska ovládnout pojišťovny

Slovenské vládě se zatím nedaří postoupit v kontroverzním záměru ovládnout systém povinného zdravotního pojištění, který počítá s vyvlastněním dvou soukromých zdravotních pojišťoven.

Důvodem skluzu je chybějící zákon, na jehož základě má kabinet premiéra Roberta Fica v úmyslu získat kontrolu nad financováním zdravotnictví. Přípravy se zpozdily kvůli riziku prohry státu v případných mezinárodních arbitrážích.

Snahu vytlačit pojišťovny Dôvera a Union z trhu odůvodňuje Ficova vláda tím, že tyto soukromé firmy odčerpají z povinných odvodů peníze na svou činnost, a také tím, že vykazují zisk. Povinné odvody platí firmy, stát a zaměstnanci.

Jen za roky 2006 a 2011 pojišťovny takto podle vlády získaly zhruba 900 milionů eur (přes 23 miliard korun).

Tyto peníze prý mohly být použity ve zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz a s prohlubujícím se zadlužováním řady nemocnic.

"Máme jistý časový skluz oproti harmonogramu. Podstatné ovšem je, abychom si byli jisti, že to uděláme nejlépe, jak to udělat lze," řekla ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská.

Podle původního plánu chtěla vláda ovládnout zdravotní pojišťovny v příštím roce a příslušný zákon měl platit od začátku letošního května. Ministerstvo zdravotnictví tuto právní normu, která má kromě jiného určit způsob ohodnocení zdravotních pojišťoven, dosud nepředstavilo.

Odklad způsobila řada připomínek k návrhu zákona kvůli jeho možnému rozporu s ústavou a kvůli riziku prohry státu v případných mezinárodních arbitrážích s majiteli pojišťoven. Podle sdružení zdravotních pojišťoven je tento postup důkazem, že vláda si je vědoma rizik spojených s vyvlastněním soukromých společností.

Vyvlastnění pojišťoven by bylo na Slovensku největší transakcí svého druhu za poslední roky. Podle ústavy může stát vyvlastnit majetek jen ve veřejném zájmu a za přiměřenou náhradu. Peníze na tuto transakci, jejíž hodnota není známa, plánuje vláda získat prodejem podílu v telekomunikačním operátorovi Slovak Telekom. V něm většinu akcií drží německý Deutsche Telekom.

Zdravotní pojišťovna Dôvera, patřící finanční skupině Penta, i pojišťovna Union z nizozemské skupiny Achmea, odejít z trhu dobrovolně nehodlají. List Hospodárske noviny dnes sice napsal, že Penta by prý byla ochotna pojišťovnu prodat státu za 400 až 450 milionů eur, finanční skupina takovou možnost vzápětí popřela.

Obě soukromé zdravotní pojišťovny mají na pětimilionovém Slovensku zhruba 1,9 milionu klientů, ostatní lidé patří pod státem kontrolovanou Všeobecní zdravotní pojišťovnu. Z více zdravotních pojišťoven si mohou vybírat i občané České republiky.

Slovenská vláda v minulosti tlačila na zdravotní pojišťovny také tím, že jim výrazně omezila možnost nakládat se ziskem. Tuto právní normu ovšem slovenský ústavní soud označil za protiústavní. Slovensko za omezování podnikání také prohrálo s majitelem Unionu arbitráž, proti verdiktu tribunálu se odvolalo.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…