Přeskočit na obsah

Riziko dekubitů odhadne počítač s kamerou

Systém předvídá s využitím umělé inteligence pravděpodobnost vzniku dekubitů na základě metod hlubokého učení. Nad lůžko pacienta je umístěna malá kamera, obraz se zpracuje na data o poloze pacienta. Systém bude moci upozornit na dlouhotrvající tlak a nutnost změnit polohu. Kamera snímá pomocí infračerveného osvětlení lůžko a pacienta i v noci. V rámci pilotního testu hráli pacienty vývojáři. Podle představ GoodAI se algoritmus bude učit a zpřesňovat predikci dekubitů z anonymizovaných dat pacientů.

„Nové monitorovací zařízení pomůže personalizovat skupinu preventivních opatření pro prevenci dekubitů a prevenci náhlých pádů u imobilních pacientů,“ uvedla členka projektového týmu z Nemocnice Na Bulovce MUDr. Lívia Večeřová MBA. „Předpokládáme, že povede k předcházení výskytu dekubitů nejen u ležících pacientů, ale i u pacientů se sníženou pohyblivostí,“ očekává Večeřová.

„Výsledky, kterých jsme dosud dosáhli, jsou velmi slibné,“ tvrdí Olga Afanasjeva, provozní ředitelka společnosti GoodAI. „Hledáme inovativní partnery – nemocnice a poskytovatele zdravotní péče, abychom mohli tento projekt společně rozšířit. Až bude vývoj zcela dokončen, naše řešení na bázi AI by bylo možné rychle rozšířit. K uvedení do provozu v nemocnici toho není zapotřebí o mnoho víc než levná kamera ke každému lůžku,“ dodává Afanasjeva.

GoodAI uvádí, že jiná technická řešení předvídání dekubitů zahrnují snímače tlaku umístěné v matraci. To má svoje nevýhody, podle Good AI je takové řešení v porovnání s jejich projektem finančně náročné, navíc mohou omezovat proudění vzduchu v matraci.

 

Čtěte také:

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Omluvit se

1. 12. 2023

Jestliže člověk provede druhému člověku cokoli, co ho poškozuje, měl by to napravit, chce‑li udržet vztah. Jedním ze způsobů nápravy je omluva. V…