Přeskočit na obsah

Robot na recepci

Pro tento účel jsme ho připravovali jako interaktivní hrací a učební pomůcku. Aktuální situace nás však přinutila tento záměr přehodnotit a postavit ho do služby jako recepčního robota,“ uvedla mluvčí hořovické nemocnice Petra Horáková.

Robot Pepper je bílý pohyblivý humaniod výšky desetiletého dítěte s dotykovým tabletem v oblasti hrudi, s kamerou, s hlasovým výstupem a humanoidními pohyby rukou a hlavy. V recepci hořovické nemocnice vysvětluje příchozím povinnost změření teploty a dezinfekce rukou. „Je v této pozici používán z důvodu urychlení procesu nezbytného pro vstup do nemocnice. Nyní je nastaven v základní komunikační verzi, ale i tak nám poskytuje unikátní možnost testování reakce veřejnosti a s postupným zapnutím jeho rozšířených funkcí i míru komunikační bariéry lidí vůči humanoidním robotům,“ uvádí Horáková.

Současně nemocnice vytváří vlastní vývojové prostředí, aby mohla do budoucna Pepper upravovat na míru svým potřebám. Může se pak připojovat do objednávkového systému nemocnice, do nemocničního informačního systému, telefonovat, pohybovat se po budově nemocnice a podobně. Pak bude moci doprovázet pacienty nebo i sbírat vybraná klinická data, měřit vitální funkce a podobně. Robot Pepper orientačně stojí kolem 20 000 eur. Podle vedení Akeso mají roboti ve zdravotnictví velkou budoucnost. Pepper nachází hlavní uplatnění v komunikaci a zábavě pro svůj příjemný až legrační vzhled. „Nicméně věříme, že právě díky němu se otevře cesta i dalším robotům, kteří už z principu nebudou moci nabídnout takovou příjemnou formu, ale budou schopni náročných obslužných úkolů,“ uvádí Horáková.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené