Rohovka transplantovaná Norovi slouží už celkem 123 let
Rekordních 123 let už celkem slouží rohovka, kterou lékaři transplantovali koncem 50. let minulého století Norovi Bertu Aunemu. Její původní nositel tedy jejím prostřednictvím viděl svět ještě například před postavením Eiffelovy věže v Paříži v letech 1887 až 1889.
"Je to nejstarší oko v Norsku, ale nevím, jestli je i nejstarší na světě," řekl dnes telefonicky agentuře Reuters osmdesátník Aune. "S mým zrakem už to ale delší dobu není nijak slavné," podotkl tento bývalý řidič sanitky.
Rohovku mu v roce 1958 transplantovali do pravého oka lékaři z nemocnice Namsos ve středním Norsku. Transplantát byl odebrán staršímu zesnulému muži, narozenému v roce 1885.
"Nedivil bych se, kdyby to byl nejstarší funkční orgán na světě," řekl norskému listu Verdens Gang oční lékař Hasan Hasanain z nemocnice Namsos. V 50. letech podle něj lékaři očekávali, že transplantovaná rohovka vydrží nejdéle tak pět let. Transplantace rohovky se začaly provádět počátkem 20. století a patřily k prvním úspěšným operacím tohoto druhu.
"Nebylo to neobvyklé, že se používaly rohovky od starších lidí, kteří zemřeli," řekl Aune.
Jeho rohovka tak slouží déle, než trval život nejstarší ověřené obyvatelky světa, kterou byla podle Guinnessovy knihy rekordů Francouzka Jeanne Calmentová. Ta zemřela v roce 1997 ve věku 122 let a 164 dní.
Zdroj: ČTK