Rozhovor s Julínkem: Premiér mé odvolání nezvládl
O Topolánkově rozhodnutí se ministr dozvěděl minulé pondělí. Julínek odmítá, že by špatně vysvětloval svou reformu.
Mirek Topolánek odvolal ministra zdravotnictví Tomáše Julínka proto, že prý špatně vysvětlil svou reformu. Julínek se ale brání, že mu premiér nic takového do očí neřekl. "Téma zdravotnictví navíc přece není jen téma ministra, ale i téma premiéra a celé vlády," říká v rozhovoru pro HN Tomáš Julínek.
HN: V reformní vládě jste se pustil do reforem ze všech ministrů zdaleka nejvíc. A přesto kvůli reformám musíte odejít. Není to absurdní?
Ano, je to absurdní. Když si vezmu důvod svého odvolání, tak musím konstatovat, že jsem byl odvolán, protože jsem příliš horlivě plnil programové prohlášení, a v tom ta absurdita nepochybně je. K mému odvolání určitě přispěla neuvěřitelně zkratkovitá a populistická prezentace politiky, kterou vidíme posledních minimálně pět let. Považuji za strašně neprozíravé tomu podlehnout, protože bez reforem to v budoucnu nepůjde.
HN: Takže podle vás podlehl Mirek Topolánek populismu?
Já si nemyslím, že on úplně podlehl populistické notě. Nicméně podlehl neprozíravým a zhrzeným tlakům z ODS a také určitým zájmům, které teď můžu těžko rozklíčovat. Ale to bych mu nevyčítal. Já mu vyčítám to, že neohlásil, jak se bude předávat ministerstvo zdravotnictví.
HN: Vždycky jste patřil k největším Topolánkovým spojencům. Rozešel jste se s ním politicky?
Pokud jsem se s ním rozešel, tak spíše osobně. Považuji za jeho nestatečnost, že mi nesdělil, kdo bude můj nástupce a jak se bude pokračovat. Ve zdravotnictví jde, na rozdíl od jiných ministerstvech, předat resort hladce jen po promyšlené přípravě. Premiér měl říct: Tomáši, je potřeba vyměnit obličeje, ale zároveň dál prosazovat reformy, mám nástupce, připravte mi koncept, jak by to mohlo jít dál. Takhle bych si představoval férový průběh předání ministerstva. Ale takhle to bohužel neproběhlo.
HN: A jak to proběhlo? Topolánek řekl, že jste reformu špatně vysvětlil. Jak vám vlastně zdůvodnil vaše odvolání?
Že změna vlády je vyšší politický zájem a že to prostě tak je.
HN: Řekl vám premiér, že špatně komunikujete?
To potvrdit nemůžu. Nemyslím, že komunikace byla zas tak katastrofická. Téma zdravotnictví přece není jen téma ministra, ale i téma premiéra a celé vlády.
HN: O vašem odvolání se mluvilo dlouho. Kdy jste se dozvěděl, že vás chce premiér odvolat?
O odchodu jsem se dozvěděl pátého ledna. Bohužel ne od něj.
HN: Ve hře byli dva nástupci: senátorka Daniela Filipiová a váš první náměstek Marek Šnajdr. Koho byste rád viděl jako svého nástupce?
O paní senátorce Filipiové se vážně jednalo, kdežto o Šnajdrovi se spekulovalo. Když bych ale měl říct člověka, kdo ví, jak dál a co s tím má dělat, tak to je jednoznačně Marek Šnajdr. Byl od začátku přítomen reformní práci a je to muž, který by dokázal řešit finanční krizi. Má na to znalosti.
HN: Co teď budete dělat dál?
Teď se zabývám tím, kam nasměruji politickou kariéru. Dělal jsem doktora, primáře, ředitele nemocnice i ministra. Ale chci zůstat v politice, zpátky do medicíny se určitě nechystám.
HN: Ve sněmovně je vaše reforma, poplatky se budou vracet ze Senátu... Budete se dál prát za to, aby reforma prošla a poplatky, které jste prosadil, aby přežily?
Já jsem poplatky prosadil po čistě racionální úvaze. A jestliže politická scéna necítí, jak je to důležité, tak já na tom určitě nebudu krvácet. Nehledě na to, že někteří jsou proti poplatkům proto, že nemají rádi mou holou hlavu.
HN: Dobře, a co reforma, která teď bude ve sněmovně?
Tu považuji za mnohem důležitější. Chtěl bych, aby si ji konečně všichni přečetli. Dává nová práva pacientům a jistotu poskytovatelům. Je to vlastně hlavní kodex zdravotnictví, který by neměl být kontroverzní. Hned po něm by měla být schválena opravdová reforma zdravotnictví. Dřív nebo později se jí stejně nevyhneme.
Zdroj: Hospodářské noviny