Přeskočit na obsah

S alkoholismem se v Česku ročně léčí desítky tisíc lidí

Kvůli závislosti na alkoholu se u ambulantních psychiatrů léčí ročně asi 27.000 pacientů, to je 60 procent všech uživatelů návykových látek v ambulancích. Vyplývá to z aktuálně vydaných dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) za rok 2006. Většinu pacientů mezi alkoholiky tvoří muži. Závislosti přivedly tisíce lidí také na lůžka léčeben a psychiatrických oddělení nemocnic, alkoholismus se na hospitalizacích podílel ze 68 procent.

Z přesně 10.689 hospitalizovaných s diagnózou duševní porucha chování vyvolaná alkoholem (diagnóza F10) tvořili téměř polovinu lidé ve věku 40 až 54 let. Kvůli závislosti způsobené alkoholismem matek připadaly podle dat ÚZISu dvě hospitalizace na děti do tří let. Na děti mezi 15. a 17. rokem věku připadalo 26 hospitalizací, mezi 18. a 19. rokem pak 42. Z čísel vyplývá, že alkoholismus se nevyhýbá ani velmi vysokému věku. Celkem 20 hospitalizací totiž připadalo v roce 2006 na lidí starší 80 let a 38 na seniory od 75 do 79 let.



v V léčebnách a na psychiatrických odděleních nemocnic zemřelo ve sledovaný rok 96 pacientů alkoholiků, z 80 procent to byli muži. Většina pacientů s diagnózou F10 potřebuje po propuštění další ambulantní péči, a to buď dočasnou (u téměř 43 procent hospitalizací), nebo trvalou (u více než 41 procent).

Podle dat ÚZISu se ambulantně kvůli alkoholismu léčí přibližně 26,3 lidí na 10.000 obyvatel. Zatímco u jiných psychiatrických diagnóz tradičně vede hlavní město, v léčbě alkoholismu Prahu poráží jiná místa. V přepočtu nejvíce léčících se alkoholiků je v Královéhradeckém (41,9 léčených osob na 10.000 obyvatel), Zlínském (39,5) a Pardubickém kraji (37,1).

Alkoholismus nemusí být vždy primárním důvodem, který alkoholika dostane do péče lékařů. "F10" tak bývá značena jako druhá diagnóza i u pacientů, kteří v nemocnici leží kvůli otravám a poraněním nebo nemocem nervové a trávící soustavy.

Podle odborníků může být v České republice přibližně 300.000 alkoholiků a vypije se zde asi deset litrů čistého lihu na osobu ročně.

Z odborných výpočtů také vyplývá, že na nemoci způsobené chronickým pitím alkoholu zemře v ČR ročně asi 4000 mužů a 2000 žen. Podíl těchto úmrtí se na celkové úmrtnosti v posledních desetiletích zvýšil, a to především u mužů. Za nemoci, které způsobuje nebo ovlivňuje alkohol, se považují například choroby jater, duševní poruchy, zhoubné novotvary ústní dutiny nebo žlučových cest, cévní onemocnění a otravy.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…