Přeskočit na obsah

Screeningy by se v ČR měly rozšířit na další nemoci

Ministerstvo zdravotnictví odstartovalo nový národní akční plán na screening a včasný záchyt nemocí, jako je sekundární prevence diabetu u rizikové populace, novorozenecký laboratorní záchyt závažných vrozených kombinovaných poruch imunity či záchyt rakoviny prostaty u rizikové skupiny mužů.

Novinářům to dnes řekl ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) s tím, že screeningy by se tak měly rozšířit na další nemoci.

Nové programy podle ministra nejprve projdou pilotním ověřováním, a pokud se potvrdí jejich účinnost, budou schváleny v plošné podobě.

Už řadu let hradí zdravotní pojišťovny screening rakoviny prsu u žen od 45 let věku, hrdla děložního u žen od 15 let věku a tlustého střeva a konečníku u mužů a žen od 50 let věku. V akci cíleného zvaní podpořené z evropských peněz rozeslaly zdravotní pojišťovny 3,5 milionu pozvánek těm svým pojištěncům, kteří na screening nechodí.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky docent Ladislav Dušek upřesnil, že díky adresnému zvaní stoupla téměř o 15 procent účast na screeningu rakoviny tlustého střeva, o 13 procent na screeningu rakoviny prsu a o devět procent hrdla děložního.

Pro ověření a zavedení nových screeningových programů bude ustavena Národní řídící rada a kompetenční centrum. Nové programy tak budou mít podle ministra garanci té nejvyšší kvality.

Akční plán, který schválila v srpnu vláda, počítá s posílením již běžících screeningů, vybudováním systému kontroly kvality a bezpečnosti, ověřením pilotních projektů včasného záchytu dalších vybraných chorob a vybudováním platformy, která bude předkládat další nové projekty.

Předseda Diabetické asociace ČR profesor Milan Kvapil doplnil, že aktivní vyhledávání pacientů s cukrovkou druhého typu je už teď důležitou součástí národního diabetologického programu. Uvítal chystané vytvoření racionálního systému pro získávání informací o kvalitě péče pro diabetiky, se kterým rovněž nový národní plán počítá.

ČTK

 

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené