Šéf zdravotnických odborů: Dohoda nezaručuje nic, ani růst platů
Páteční dohoda s premiérem Jiřím Paroubkem růst platů zdravotníků nezaručuje a může dluh českého zdravotnictví spíš prohloubit. Novinářům to řekl předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger po jednání zdravotnické skupiny tripartity. Svaz zdravotních pojišťoven (SZP) dohodu po jednání dokonce označil za další z nesystémových kroků, který ohrožuje bilanci systému zdravotního pojištění.
Podle předběžných propočtů SZP bude dohoda znamenat ve druhém pololetí letošního roku navýšení výdajů u zaměstnaneckých pojišťoven o miliardu korun. O další 2,6 miliardy více by měly zaplatit v roce 2006, uvedl šéf svazu Jaromír Gajdáček. Schlanger také tvrdí, že z pátečního jednání na úřadu vlády byli vynecháni někteří klíčoví "hráči", nejen Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, ale například i zaměstnavatelé. Žádá proto, schůzi předsednictva "velké" tripartity, kde by měli být vrcholní představitelé zaměstnanců, zaměstnavatelů a vlády.
S tím nesouhlasí Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN). Jak ČTK sdělila Jana Popovičová z kanceláře asociace, jednání sice začala bez účasti nemocnic, avšak poté, co AČMN předsedu vlády požádaly o účast, bylo jim vyhověno. Asociace považuje uzavřenou dohodu za platnou a legitimní. Zástupci zdravotních pojišťoven po pátečním jednání ve Strakově akademii od počátku dávali najevo svůj odstup od závěrů schůzky. Podle Gajdáčka bude ve svém důsledku slib navýšení mezd zdravotníkům znamenat jen další zpožďování plateb. Navýšení mezd má podle něj navíc být vyváženo nevymahatelnými sliby některých zástupců lékařů, že se z jejich strany začne šetřit.
Na konci roku bude podle něj deficit systému zhruba 20 miliard korun. Dluh zatím činí podle některých zdrojů asi deset miliard. Někteří účastníci pátečního jednání přitom hovořili o zastavení růstu dluhu zdravotnictví a jeho postupném snižování. "Ta dohoda nezaručuje nikomu ani korunu," prohlásil na adresu pátečního kompromisu. Zvýšení platů zdravotníků sice podporuje, takto na to ale podle něj nejsou peníze. Vadí mu rovněž, že na jednání jako hlavní zástupce zdravotníků vystupovala Česká lékařská komora (ČLK). Náměstek ministryně zdravotnictví Petr Sláma ale řekl, že to není možné interpretovat tak, jako kdyby vláda mluvila jen s ČLK. Jednání podle něj byla již dříve řada, na různých úrovních. Ze Slámova vyjádření rovněž vyplynulo, že ministerstvo v úterý sice odešle do vlády jak koncepci zdravotnictví, tak návrh kroků, jak nyní zdravotnictví pomoci, ve středu o tom ale kabinet jednat nebude. Sláma i Schlanger uvedli, že na řadu to může přijít nejdříve příští týden. Do té doby by se měla znovu sejít zdravotnická skupina tripartity a pokračovat v dnešní debatě.
Vliv na výdaje ve zdravotnictví mají také různé vyhlášky, které jsou nyní ve hře. Schlanger uvedl, že léková vyhláška už je podepsána. S odvoláním na pojišťovny řekl, že to opět zvýší výdaje na léky. Podle SZP systém zdravotního pojištění zatíží více než čtyřmi miliardami korun. Ministerstvo podle Schlangera vydá i takzvanou úhradovou vyhlášku, která zachovává úroveň úhrad z prvního pololetí.
Zdroj: ČTK