Šéfkou zdravotnických odborů zůstává Dagmar Žitníková
Dagmar Žitníková obhájila na letošním sjezdu post předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP). Spolu s ní budou v následujících čtyřech letech hájit zájmy zaměstnanců ve zdravotnictví také oba dosavadní místopředsedové Jana Hnyková a Lubomír Francl.
V pražském Hotelu Olšanka proběhl 10. a 11. listopadu volební sjezd OSZSP. Na dvě stovky odborářů ještě před uzávěrkou tohoto vydání Medical Tribune stačili zvolit své „nové“ vedení. Dosavadní nejvyšší představitelé OSZSP své posty obhájili.
Sjezd začal krátkým připomenutím hlavních problémů českého zdravotnictví. Dagmar Žitníková se ve svém proslovu vrátila k pandemii onemocnění covid‑19, která pro zdravotníky i zaměstnance v sociálních službách představovala nebývalý zátěžový test. Připomněla i řadu problémů, se kterými se v té době zdravotníci potýkali, od přetrvávající personální krize, chronického přetěžování zdravotníků až po nedostatek osobních ochranných pomůcek. Odborový svaz během pandemie vyjednal s MZ ČR mimořádné odměny pro zaměstnance ve zdravotnických zařízeních. Svých odměn se dočkali také pracovníci v sociálních službách. Za úspěch odborů považuje Žitníková i vyjednání příspěvku 8 000 korun na pobyt v lázních, který mohli využít v minulém roce zdravotníci pečující o covidové pacienty v lůžkové péči. Úspěchem je prý i chystané schválení dřívějších odchodů do důchodu pro záchranáře.
Na odborářské akci vystoupil i ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU‑ČSL), který odborářům oznámil, že se vláda neshodla na zvýšení tarifních platů zdravotníků od 1. ledna 2023. O tarifní platy vede OSZSP spor také s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09), ten se ale z letošního sjezdu omluvil a nevystoupil ani přítomný náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Neúčast ministerstva zdravotnictví v diskusi na sjezdu odboráři tvrdě kritizovali.