Přeskočit na obsah

Šéfové zdravotnictví EU se mimořádně sejdou kvůli chřipce

Lucemburk - V Lucemburku se dnes odpoledne na mimořádné schůzce sejdou ministři zdravotnictví Evropské unie. Měli by prodiskutovat a navrhnout řešení v boji proti šíření takzvané prasečí chřipky ve světě. Schůzku za české předsednictví povede odstupující ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

Agendě bude podle vyjádření diplomatů dominovat diskuse o jednotném přístupu unie v oblasti prevence a léčby a debata nad případnými cestovními omezeními, která by podle Francie mohla zamezit šíření nákazy z jiných zemí do EU.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím registruje 114 nakažených v sedmi zemích. Počet obětí v Mexiku, které je považováno za ohnisko nákazy, stoupl na téměř 160, první oběť mimo tuto zemi ohlásily USA. Nákaza, která by mohla vyústit v pandemii, se dostala i do Evropy. Podezřelé případy jsou i v Česku.

Na dnešním setkání se šéfové zdravotnictví s největší pravděpodobností nevyhnou diskusi o posledním návrhu Paříže. Ta chce, aby EU omezila lety do Mexika. Proti tomu se však ve středu postavilo české předsednictví i Evropská komise. Podle nich taková cestovní omezení nelze řešit na unijní úrovni.

ČTK

WHO zvýšila varování před prasečí chřipkou na 5. stupeň ze šesti

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes zvýšila stupeň varování před pandemií takzvané prasečí chřipky z dosavadního čtvrtého na předposlední pátý stupeň. V Ženevě o tom večer informovala generální ředitelka WHO Margaret Chanová. Všechny země by měly aktivovat pandemické pohotovostní plány, uvedla Chanová s tím, že v případě pandemie je ohrožené celé lidstvo.

Zatímco čtvrtý stupeň varování indikoval přenos mezi lidmi, označuje pátý stupeň obecně rozšířený přenos infekce mezi lidmi. WHO dříve uvedla, že by mohla stupeň pohotovosti zvýšit v případě potvrzení šíření viru z lidí na lidi alespoň ve dvou zemích, což se stalo v Mexiku, Spojených státech a také Španělsku. Šestý nejvyšší stupeň se užívá k označení globální pandemie a celosvětového nebezpečí přenosu.

"Svět je na pandemii chřipky připraven lépe než kdykoliv v dějinách. Poprvé v historii můžeme pandemii sledovat v reálném čase," uvedla na tiskové konferenci Chanová. Zároveň však varovala, že viry chřipky jsou známé schopností rychle mutovat, jejich chování se dá těžko předvídat a mohou se rychle rozšířit do všech částí světa.

Farmaceutické firmy generální ředitelka WHO vyzvala ke zvýšení produkce a kapacity na výrobu antivirových léků. WHO podle ní nemá dostatečné zásoby antivirových prostředků a potřebuje větší množství darů od firem a vlád.

Farmaceutické firmy by ale zatím podle Chanové neměly přestávat s výrobou léků na očkování proti sezónní chřipce.
Chanová dnes také pochválila mexickou vládu za otevřenost a transparentnost s jakou informovala WHO o prasečí chřipce. Ta je výsledkem doposud neznámé kombinace virů prasečí, ptačí a lidské chřipky a během krátké doby se rozšířila do řady zemí světa.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím registruje 114 nakažených v sedmi zemích - v Mexiku, USA, Kanadě, Izraeli, Španělsku, Británii a Novém Zélandu. Počet možných obětí v Mexiku, které je považováno za ohnisko nákazy, stoupl na téměř 160, první oběť mimo tuto zemi dnes ohlásily USA, kde zemřelo dvouleté mexické dítě.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…