Senát odmítl návrh protikuřáckého zákona
Senát odmítl návrh takzvaného protikuřáckého zákona. Většina senátorů se přiklonila k názoru, že je v něm řada legislativních chyb, které nelze v horní komoře odstranit. Předlohou se tedy bude znovu zabývat sněmovna, která může Senát přehlasovat. Zákon by ale muselo podpořit aspoň 101 poslanců a je otázka, zda se v dolní komoře tolik hlasů pro tuto normu najde.
Vláda si od zákona slibuje účinnější boj s rostoucí spotřebou tabáku a alkoholu. Předloha má omezit například kouření na veřejně přístupných místech. Někteří kritici ale tvrdí, že tak, jak ji sněmovna v červnu schválila, dnešní stav dokonce zmírňuje - kouření v restauracích nezakazuje a povoluje například prodej desetistupňového piva při sportovních akcích.
Pro zamítnutí dnes hlasovalo 46 ze 75 přítomných senátorů, zejména členové klubu ODS a Klubu otevřené demokracie. Předloze vytýkali mimo jiné to, že je v rozporu s už platným zákonem o spotřebních daních a zakazuje prodej tabáku a alkoholu na jiných místech než tato norma. Takovýto protikuřácký zákon by podle nich nadělal víc škody než užitku.
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) žádala senátory, aby byli k některým nedostatkům textu shovívaví. Dodala, že později by bylo možné chyby odstranit novelou. Stejně jako někteří senátoři si myslí, že i nedokonalá norma by v tuto chvíli mohla pomoci. "Lepší něco než nic," prohlásila. Jaroslav Kubera z ODS ale míní, že zákon je "paskvil" a některé pojmy v něm jsou nejasné.
Proti zamítnutí se postavil senátor Josef Novotný (SNK), podle něj by bylo lepší vrátit normu s pozměňovacími návrhy sněmovně. Soudí, že ze Senátu se stává "prokuřácká bašta". Za odporem řady senátorů k tomuto zákonu vidí i to, že tabákové firmy pomáhají stranám svými příspěvky financovat volební kampaně. Senátorka ODS Daniela Filipiová se v reakci na jeho výroky ohradila proti tomu, že by byla ve vleku tabákové lobby. Senátoři si navíc podle Novotného sami nechtějí komplikovat situaci, protože v horní komoře se nyní "kouří všude". Novotný byl dříve starostou Bystřice nad Pernštejnem, která proslula bojem proti kouření, ale i proti hracím automatům a sprejerům.
Návrh zákona má zakázat kouření například ve školách, v kinech a divadlech, sportovních halách, v budovách státních úřadů, na nástupištích a na dalších veřejně přístupných místech. Třeba v kinech a divadlech by si však lidé mohli zapálit ve vyhrazených a řádně odvětraných prostorech. Na většině uvedených míst ale podle kritiků normy platí podobná omezení již dnes. Podle některých názorů navíc sněmovní znění návrhu zákona na rozdíl od dnešního stavu umožňuje, aby se v restauracích kouřilo i v době podávání hlavních jídel.
Zákon se má týkat i alkoholu a dalších návykových látek. Alkohol by se mohl kromě restaurací prodávat ve specializovaných prodejnách, ale také v prodejnách potravin, ve vymezených odděleních supermarketů a prodejnách smíšeného zboží.
Spotřeba cigaret v ČR se předloni meziročně zvýšila o 15,8 procenta. Údaje se různí, uvádí se ale, že v tuzemsku denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí. Konzumace alkoholu v v roce 2003 vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 1997. Tažení proti tabáku je celosvětovým trendem, státy omezují reklamu, zdražují cigarety a zakazují kouření na veřejně přístupných místech. "Česká republika nemůže zůstat stranou," prohlásila dnes Emmerová.
Například Švédsko zakázalo kouření v restauracích, hostincích, kavárnách i nočních klubech. Podobné zákazy platí i v dalších zemích.
Zdroj: ČTK