Přeskočit na obsah

Sester je nedostatek. Práci některých z nich by ale mohly zastat porodní asistentky

Zatímco porodníků je nedostatek a odhaduje se, že jich v porodnicích chybí na 250, některé porodní asistentky naopak nemohou najít práci ve svém oboru. Ze šesti tisíc jich je totiž ve své profesi aktivních jen necelé čtyři tisíce. V registru NCONZO je zapsáno více než 6000 porodních asistentek, podle UZIS jich praxi v oboru vykonává méně jak 4000.

Část porodních asistentek totiž nemůže najít práci v oboru a pracuje v nižších pozicích např. jako zdravotní asistentky a část porodních asistentek pravděpodobně z tohoto důvodu odešla mimo zdravotnictví.

Dochází tak k paradoxní situaci i v pohledu na nelékařský personál v nemocnicích. Ačkoli se totiž nyní hovoří o katastrofálním nedostatku sester, porodních asistentek je dostatek, ale těžce hledají uplatnění v oboru.   

Přitom by ale částečně k řešení problému nedostatku sester mohlo pomoci rozdělení kompetencí mezi sestrami a porodními asistentkami při péči nejen na porodním sále, ale také v péči o těhotné ženy a o šestinedělky s novorozenci.

"Pro péči o těhotné a matky s novorozenci a kojenci v systému rooming-in a v návštěvní službě by měly být do budoucna oprávněny pouze porodní asistentky," požaduje viceprezidentka České konfederace porodních asistentek Bc. Radmila Dorazilová. Podle ní i v tomto sporu platí, že pro porodní asistentky jde o zásadní věc, kdežto pro sestry pouze o okrajovou záležitost.

"Sestry se však nechtějí vzdát ničeho a snaží se udržet si jednostranné výhody, i když stále slyšíme o jejich nedostatku. Jde o dlouhodobě neřešený, vlekoucí se problém nejen porodních asistentek, ale také celého systému péče a její kvality," říká Dorazilová.

Na vině těžkého uplatnění porodních asistentek v praxi je podle České konfederace porodních asistentek také omezování rozsahu péče, kterou samostatně poskytují porodní asistentky a skutečnost, že při práci v gynekologických ambulancích jsou odborné znalosti a kompentence porodní asistentky využívány jen v malé míře. Přitom více než polovina porodních asistentek v gynekologických ambulancích by měla zájem o větší podíl odborné práce a vyšší kompentence. 

To však nelze lékařům gynekologům, kteří jsou majiteli ordinace nebo vedoucími pracoviště přikázat.

"Jedinou reálnou možností k posílení porodní asistence v porimární a komunitní péči  je proto obnovení sítě samostatných pracovišť porodních asistentek," míní Radmila Dorazilová.

"Podle mého názoru mají témata nedostatku porodníků a gynekologů, či lékařů a sester obecně, společnou jednu věc: nedořešenou účelnou a hospodárnou dělbu práce mezi jednotlivými kategoriemi zdravotnických pracovníků, mezi profesemi na stejné úrovni, nebo mezi ambulantní a nemocniční sférou ze strany Ministerstva zdravotnictví, a to spravedlivě a bez ohledu na úzké skupinové zájmy," je přesvědčena Dorazilová.

Jan Činčura, www.tribune.cz 

 

 

 

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené